GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, müteahhitleri hem teknik hemde mali olarak sınıflara ayıran yeni yönetmenlik hakkında açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

2 Mart 2019 günü Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe gire Yapı Müteahhitlik Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkı Yönetmenliği kapsamında müteahhitlerin yetki belgeleri artık A-B-C-D-E-F-G-H ayrı ve geçici olarak gruplandırılıyor. İnşaat sektöründe olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla yönetmenlik hakkında bazı değerlendirmelerde bulunan Yetgin, açıklamalarında bazı temel ifadeler kullandı.

Yetgin, bu yönetmenliğin müteahhitlik mesleklerinin kriterlerinin ana noktası olduğunu ve ciddi bir adım olarak atılmasında geç bile kalındığını ifade etti. Bu yeni yönetmenlik ile sektör, ekonomik, mali ve iş bitirme açısında daha iyi bir düzene girecek ve denetlenecek.  Böylelikle uygun görülmüş olan şirket veya kişilere yetki belgesi verilecek.

Yetki belgesi artık güven doğuruyor!

Gayrimenkul sektörünün kurumsallaşması ve kayıt içine alınacak olmasıyla beraber denetlenmesine de olanak sağlayan yeni yönetmenlik; sektörün mimari ve mühendislik ile ekonomik açıdan ciddi bir katkı sağlayacak. Yönetmenliğin çıkmasından sonra tabii ki işini iyi yapan müteahhitler için bir sorun teşkil etmiyor. Ancak işini doğru düzgün yapmayan kililerin denetleneceği ve takip edileceği artık kesin.

Vatandaşlarla muhatap olacak kişiler bundan böyle bu işi gerçekten meslek olarak edinmiş kişiler olacak. Yetki belgesinin alınmış olmasıyla beraber müteahhidin yönetmenlik kapsamında hangi sınıfta olduğunu da göstermiş olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz