Kamu İhale Kurulu kısa süre önce kamuya iş yapmakta olan müteahhitler için fiyat farkı kapsamında bir yeni karar aldı. Yapılan düzenleme çevresinde kamuya 3 milyar TL’lik tasarruf yapılmış oldu.

Kısa bir süre önce Kamu İhale Kurulu geçtiğimiz yıl uygulanmış olan eşel mobil sistemini, fiyat farkı uygulanmış olan işlere çevirdi. Kurulun belirlediği yeni fiyat farkı formülü, geçtiğimiz ay içerisinde Karayolları‘ndan ödemelerini çoktan almış. Son haberlere göre yeni fiyat farkı formülü, geçtiğimiz ay Karayolları’ndan ödemelerini almaya başlamış olan müteahhitler için miktar bakımından belirtilmiş durumda. Yeni düzenleme kapsamında kamunun edeceği tasarruf 3 milyar TL olarak belirtildi.

Ödemede sistem değişikliğine gidildi!

Kamu İhale Kurulu’nun almış olduğu karar geçtiğimiz yıl 25 Aralık tarihinde uygulanmıştı. karar kapsamında, akaryakıttaki özel tüketim vergisinde geçtiğimiz yıl boyunca uygulanmış olan sistemde değişiklik yapılacağı söylenirken, müteahhitlere de yapılacak olan ödemelerde dikkat edilmesi gerekmekte. Yeni sistem değişikliğiyle beraber alakalı örneklerin ifade edildiği karar ile, normal şartlarda temmuz ayı içi müteahhite ödenmesi beklenen fiyat farkının 3 milyon 564 bin TL olduğu ve yeni sistemde yapılan hesaplamalarla fiyat farkının eksi 5 milyon 859 bin TL ile kamunun alacaklı olarak belirtildiği ve bu ödemenin yüklenicinin hesabından kesileceği belirtildi.

Müteahhitlere 8.5 milyar TL ödeme yapıldı

Kararın ise Ocak ayından itibaren uygulanmış durumda. Karayolları Genel Müdürlüğü bir önceki ay, fiyat farkı beraber olmakla beraber ödenmemiş hakları ödemeye başlamıştı. Bu yıl Ocak ayında müteahhitlere 8.5 milyar TL ödenmişti. Yeni sistemle beraber bu sistemin ödemelere yansıtılmamış olmasıyla birlikte tam olarak 5 milyar TL’ye ulaşıldığı ifade edildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz