İNTES Başkanı Celal Koloğlu, müteahhitlerin artık yurtdışında işçi çalıştırmak istemediklerini söylerken, yurtdışında Türk işçisi istihdamı için radikal kararlar alınması gerektiğini belirtti.

Müteahhitler yurtdışında işçi çalıştırmaktan vazgeçti

Celal Koloğlu, müteahhitlerin yurtdışında işçi çalıştırmaktan vazgeçtiğini söyleyerek, yurtdışında Türk işçisi istihdamı için ciddi kararlar alarak radikal adımlar atması gerektiğini talep etti. Ülkemizin lokomotif sektörlerinin başında yer alan inşaatta, konut piyasasında bir daralmanın olması, kur artışıyla beraber malzeme fiyatlarının çok yüksek bir şekilde artış göstermesiyle, yurtdışı müteahhitlik hizmetleriyle, konjonktürel sorunlara yönelik 2017 yılında 53,2 milyon dolarlık bir ortalama proje maliyeti 2018 yılında 74.4 milyon dolara kadar yükseldi.

Özellikle yurtdışında 2017 yılında 15.5 milyar dolarlık 293 proje alan müteahhit piyasası, geçtiğimiz yıl 19.4 milyar dolarlık 261 projeyi aldı. Ancak aşırı derecede yüksek ücretle yurtdışında Türk işçi çalıştırmayı seçen müteahhitlerin zarara uğramasıyla beraber, Türk işçi çalıştırmaktan artık vazgeçti.

Türkiye’de kur kaynaklı bir dengesizlik 2018 yılını nasıl etkiledi?

Hem küresel hem bölgesel olumsuzluklara rağmen ekonomide alınan önlemler ile makroekonomik göstergelerde iyileştirmeler yaşandı. Döviz kurlarında dalgalanmalar yavaşlarken, enflasyonla mücadele sonuçlarını kendini göstermeye başladı. Ülke ekonomisinde daima taşıyıcı bir güç içerisinde olan inşaat sektörü, ekonomik yavaşlamalardan hızla ve derinden etkileniyor. 2017 yılında yüzde 7.4 gelişme gösterirken, 5.3 oranında bir küçülme gözlemleniyor.

Özellikle inşaat sektöründe ki bu küçülme, konut piyasasının daralmasına neden oluyor. Ülke genelinde konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 2.4 oranında azalma gösterdi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz