Müteahhitlere Demir Müjdesi!

Son zamanlarda, inşaat sektörünün en büyük sıkıntılarından biri haline gelen demir fiyatları, müteahhitlerin iş bırakma eylemi yapmasına bile sebep olacak noktaya gelmişti. Bu durumla ilgili açıklama yapan gayrimenkul sektörü temsilcileri, demir fiyatlarının düşmesinin beklendiğini belirtti.

Demir Fiyatları İnşaatı Yavaşlatıyor

Son zamanlarda büyük artış gösteren demir fiyatları, demirin temin edilememesine ve inşaat işlerinin de yavaşlamasına neden oluyordu. Bu sebeple müteahhitler iş bırakma eylemi yapmayı planlıyordu. Fakat sektör temsilcileri, yaptığı açıklamalar ile fiyatların tekrardan düşmesinin beklendiğini belirtti.

“Demirde Kapasite Yüksek”

İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, demirde arz sıkıntısının olmadığını, kapasitenin yüksek olduğunu ve yakın bir tarihte fiyatın düşüş göstereceğini şu sözleri ile açıkladı;

“Türkiye’de demirde kapasite yüksek. Talebin üzerinde arz var. Bu yüzden haddehaneler üretimin belli bir kısmını ihraç ediyor. Yakın zamana kadar Türkiye’de demir üretimi o kadar boldu ki, biz inşaat firmaları olarak normalde 1 ay öncesinden sipariş vermemiz gerekirken, nasıl olsa hazırda çok var diye 3 gün kala sipariş vermeye başlamıştık. Referandum öncesi iç piyasa biraz yavaşladı. Buna ihracattaki düşüş de eklenince bazı haddehaneler üretimi geçici olarak durdurdu. Ancak referandumdan sonra iç piyasa tekrar hareketlendi, ihracat da arttı. Ansızın gelen talep dengeyi bozdu. Sipariş süreleri, 3 günden tekrar 15-20 güne, 1 aya çıktı. Ancak talep artınca bu haddehaneler tekrar üretime geçti. Yani iddia edildiği gibi bir arz sıkıntısı söz konusu değil. Sadece sipariş süresi uzadı. Orta çaplı bir şantiyede dahi belli miktarda stok vardır. Çocuk oyuncağı mı bu?  Demirde görünen fiyat artışı da suni bir artıştır. Göreceksiniz 15 gün içinde hem demir fiyatları gerileyecek hem de sipariş süresi tekrar kısalacak. Kısa bir süre önce betonla ilgili de bazı spekülasyonlar oldu. Şimdi beton fiyatı da düştü”

Fiyatlar Düşme Eğiliminde

Egeyapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, demir fiyatlarının düşme eğilimde olduğunu ve temin süresinin uzamasının fiyat artışına etkisi olduğunu, “Biz firma olarak planlarımızı uzun vadeli yaptığımız için şimdiye kadar teminde sıkıntı yaşamadık. Ancak sektörden temin süresinin 30-40 güne kadar çıkabildiğini duyuyoruz. Sektörü temin süresinden ziyade fiyat artışı etkiliyor. Ton başına 500 TL’lk bir fiyat farkı söz konusu. Ama aldığımız duyumlar da bu rakamların düşme eğilimine girdiği yönünde” sözleri ile belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz