Müteahhitlerin Sorumluluk ve Görevleri Nelerdir?

Yasal olarak inşaat yapılabilmesi için ilk olarak inşaat ruhsatı alınması gerekmektedir. Ruhsatı alınan ve inşaat edilmek istenen taşınmazların yapımına başlanabilmesi için ise görev ve sorumlulukları üstlendiğini gösteren yetki belgesi imzalamış olan kişilerin bulunması gerekiyor. İşte bu yetki belgesini imzalayarak inşaatın tüm sorumluluğunu üstlenen kişiye müteahhit adı veriliyor. Peki, müteahhitlerin sorumluluk ve görevleri nelerdir?

Müteahhit Kimdir?

Yapı ruhsatı alınarak taşınmaz inşaatının yapılacağı şantiyedeki tüm yetki ve sorumluluğu üstlenen kişiye müteahhit adı verilmektedir. Bu kişi yetki belgesi imzalayarak şantiyenin sorumluluğunu üstlenirken aynı zamanda belirli görevleri de yerine getirmekle yükümlü oluyor. Bu sorumluk ve görevler ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Mimar ya da mühendis diplomasına sahip olan şantiye şefi atamasının yapılması müteahhidin yetki ve sorumluluğu altında bulunuyor. Atanan şantiye şefi ise yapıyı ilgili mevzuat hükümlerine, ruhsata ve eki projelere, denetçi mimar ve mühendis ile kontrol ve yardımcı kontrol elemanlarının talimatlarına uygun olarak inşa ettirmek, yapı denetimi sırasında bizzat hazır bulunarak, denetimin uygun şartlar altında yapılmasını sağlamak ile yükümlü tutuluyor.
  • Şantiye şefi olarak atanan kişinin her ne sebeple olursa olsun şantiye ile ilişiğinin kesilmesi durumunda müteahhidin bu durumu en geç 3 iş günü içerisinde yetkililere bildirme zorunluluğu bulunuyor. Yeni şantiye şefi görevlendirilinceye kadar yine şantiyede inşaata ara verilmesi gerekiyor.
  • İnşaatta meydana gelen her türlü kaza müteahhidin sorumluluğu altında kabul ediliyor. Bu nedenle müteahhit şantiyede tüm güvenlik önlemlerini almakla yükümlü tutuluyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz