Müteahhitlik Belgesi Olmadan İnşaat Yapılabilir Mi?

Hatırlanacağı üzere Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete de 2010 senesine yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yürürlüğe giren bu yeni yönetmelik kapsamında müteahhit olarak görev almak isteyen kişilere yetki belgesi alma zorunluluğu getirilmişti. Peki, müteahhitlik belgesi olmadan inşaat yapılabilir mi?

Yetki Belgesi Olmayan Müteahhit İnşaat Yapabilir Mi?

Yapı ruhsatı alınarak gerçekleştirilen tüm inşaatlarda müteahhit olarak yetkili bir kişinin görev alması zorunludur. Yine bu müteahhit tarafından alınan yetki numarasının inşaat ile ilgili olarak alınacak olan yapı ruhsatı, yapı kullanım izin belgesi ve yapım işleri sözleşmeleri üzerinde yer alması zorunludur. Yine kanunlar çerçevesinde belirlenen kurallara göre kesinlikle yetki belgesi yani müteahhitlik belgesi olmadan inşaat yapılması kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle müteahhitlik yapmak isteyen kişilerin mutlaka bu belgeyi almaları gerekmektedir.

Yapım sözleşmesi imzalayarak yapım işine başlangıç yapan müteahhidin bu iş ile ilgili olarak görevi yapı kullanma izin belgesi alana kadar devam etmektedir. Bu belgenin alınması ile beraber müteahhidin görevi tamamlanmış olur. İnşaat boyunca yapı müteahhidi olarak görev alan kişinin şantiyede ve gerçekleştirilmesi gereken tesisat işlemleri için yetki belgesine sahip olan ustalara görev verme zorunluluğu bulunmaktadır. Yine görevlendirilen ustaların yetki belgelerinin örneği de müteahhit tarafından oluşturulan şantiye dosyasında muhafaza edilerek mutlaka saklanmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz