Müteahhitlik Belgesi Olmadan Yapı İnşa Edilir mi?

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre, müteahhitlik yapmayı dileyen kişilerin müteahhitlik belgesi alması gerekiyor. Ayrıca müteahhitlik belgesi alınarak inşa edilen binaların yapı ruhsatına tabi olabilmesi için de bazı koşulların sağlanması gerekiyor.

Müteahhitlik Belgesi

2012 yılında yayınlanan yönetmeliğe göre, yapı ruhsatına ait olan tüm binaların müteahhit sorumluluğunda olması ve binanın müteahhitliğini üstlenecek olan her müteahhidin de yapı müteahhitliği yetki belgesi numarasını edinmesi gerekiyor. Müteahhitlik belgesini alabilmek için il müdürlüklerine başvuruda bulunulabildiği gibi, başvuru işlemleri internet üzerinden de yapılabiliyor.

Müteahhitlik Belgesi İçin Gereken Evraklar

Müteahhitlik belgesi alabilmek için,

– Yapı müteahhidi yetki belgesi başvuru formu,
– Kayıtlı olunan ticaret ya da sanayi odasından müracaat yılına ait oda sicil kayıt suretinin aslı,
– Dilekçe,
– Vergi levhası fotokopisi,
– Banka dekontu gerekiyor.

Geçici müteahhitlik belgesi almak için;

– T.C Kimlik Numarası, adres ve telefon gibi bilgilerin eksiksiz yer aldığı başvuru formu,
– Tapu fotokopisi,
– Kimlik fotokopisi,
– Tapu, hisseli olması durumunda noter onaylı muvafakatname,
– Banka dekontu gerekiyor.

Müteahhitlik Belgesi Olmadan Yapı İnşa Etmek

Müteahhit tarafından inşa edilen yapının, yapı ruhsatına tabi olabilmesi için müteahhidin yapı müteahhidi yetki belgesi numarasını alması ve alınan numaranın yapı ruhsatında, yapı kullanım izni belgesinde ve gerekli sözleşmelerde kullanılması gerekiyor. Yapı sahibinin, yapı müteahhitliği mevzuatında bulunan sorumlulukları üstlenmesi takdirinde, yapı sahibine, sadece o inşaat işinde kullanması için ve beş sene içerisinde yalnızca bir kez, bir yapı inşaatında kullanılabilmesi koşulu ile geçici yetki belgesi verilebiliyor. Ve söz konusu belge numarası olmadığı takdirde, yapı inşa edilemiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz