Müteahhitlikte Yeni Dönem İçin Geri Sayım Başladı

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu üzerinde çalıştıkları İNTES Türkiye Arabuluculuk Merkezi sistemini faaliyete geçirdiklerini belirtti. Türkiye’ de son dönemde artan müteahhit sayısına dikkat çeken Koloğlu şu anda sektörde müteahhit olarak hizmet veren kişi sayısı dikkate alındığında toplam sayının Avrupa’nın 10 katını geçtiğine dikkat çekti. Önüne gelen herkesin müteahhit olduğunu söyleyen Koloğlu ilk olarak bunun önüne geçilmesi gerektiğini belirterek müteahhitlikle yeni bir dönemin başladığı müjdesini verdi.

Müteahhitlik Mesleğinin Yeni Sınırları Çizilecek

TSE ile ortak bir çalışma yaptıklarını belirten Koloğlu müteahhitlik mesleğinin kriterlerinin yeniden belirleyeceklerini söyledi. Yapılan çalışma ile beraber artık her önüne gelen kişi müteahhitlik yetki belgesi alamayacak ve sadece kriterleri tam olarak karşılayan kişilerin bu belgeyi edinerek mesleğe başlamaları sağlanacak. Belgelendirme sürece oldukça sıkı bir denetim mekanizmasından geçecek. Belgelendirmede TSE güvencesi sunulacağı için bütün işlemler şeffaf olacak ve müteahhitlik belgesini sadece hak eden kişiler alabilecek.

Kentsel Dönüşüm İle Beraber Büyüme İvme Kazanacak

Önümüzde dönemde yapılacak olan düzenlemeler ile kentsel dönüşümün önündeki engeller kaldırılacak ve bu sayede kentsel dönüşüm projeleri hız kazanacak. Yaşanan bu hızlanma inşaat sektörünün ivmesini arttıracak. Mega projelere de değinen Koloğlu ihale mevzuatına yönelik eleştirilerde bulunurken mevzuatın rekabeti arttıracak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyerek yapılan tüm düzenlemeler ile beraber sektörün beklenen yükseliş aşamasına geçiş yapacağını dile getirdi.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz