Müteahhitlik Yetki Belgesi Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yapı ruhsatı alınarak inşa edilmek istenen tüm yapılarda inşaata başlanabilmesi için o inşaatın sorumluluğunu üstlenecek olan müteahhittin yetki belgesi alması zorunluluğu bulunuyor. Alınan bu numara mutlaka yapı ruhsatı üzerine işlenmesi gereken bilgiler arasında yer alıyor. Peki, Müteahhitlik yetki belgesi numarası sorgulama nasıl yapılır?

Müteahhitlik Yetki Belgesi Numarası Nasıl Alınır?

Müteahhittin inşa edilecek olan yapının üzerinde yetki sahibi olması ya da bu inşaatı üstlenebilmesi için mutlaka müteahhitlik yetki belgesi alması şartı bulunuyor. Yapı müteahhitti olmak isteyen kişiler yetki belgesi almak için Müteahhitlik Yetki Belgesi Numarası Başvuru Formu Ek-1 üzerinde yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurup imzaladıktan sonra teslim ediyor. Müdürlük teslim edilen tüm belgeleri inceledikten sonra başvuru uygunsa onay veriyor müteahhitlik yetki belgesi numarası internet üzerinden Bakanlık tarafından müteahhide iletiliyor. Yazılı ve elektronik olarak müteahhide müteahhitlik Yetki Belgesi Numarası bildiriliyor. Bu konu ile ilgili hususlar Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları İle Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Resmi Gazete’de şu şekilde yer alıyor;

MADDE 8 –

(1) Yetki belgesi numarası;

  1. a) Yapım işinin ruhsata ve ruhsat eki etüt ve projelere aykırı olarak gerçekleştirilmesi ve Kanunun 32 nci maddesine göre verilen süre içinde aykırılığın giderilmemesi halinde beş yıl,
  2. b) Yapım işinde ruhsat eki etüt ve projelere aykırı olarak gerçekleştirilen imalâtın can ve mal güvenliğini tehdit etmesi halinde on yıl,
  3. c) Bakanlıkça olumsuz kayıt değerlendirmesi yapılan hallerde bir yıl, süre ile Bakanlıkça iptal edilir.

(2) Yapı ruhsatının düzenleniş tarihinden yapı kullanma izni belgesinin veriliş tarihine kadar; Kanunun 42 nci maddesine göre üç defa idarî para cezası alması halinde yapı müteahhidinin kaydı Bakanlıkça olumsuz kabul edilir.

(3) Yapı müteahhidinin yapım işlerinden doğan vergi ve sigorta primi borçlarını ödememesi ve kanunlarla verilen diğer sorumluluklarını yerine getirmemesi hallerinde, yetki belgesi numarası bir yıldan az olmamak üzere Bakanlıkça iptal edilir ve bunlara sorumluluklarını yerine getirinceye kadar yeni yetki belgesi numarası verilmez.

(4) Yapı müteahhidi yetki belgesi numarası iptal edilen yapı müteahhidinin şahıs şirketi veya adi ortaklık veya ortak girişim olması halinde ortaklarının tamamı ve şirket müdür veya müdürleri, sermaye şirketi olması halinde ise şirketin tüm yönetim kurulu üyeleri ve şirket genel müdürü yasaklı hale gelir, yasaklılık süresince bunlara yeni yetki belgesi numarası verilmez.

(5) Yetki belgesi numarası iptal edilen yapı müteahhidinin yasaklılık durumu ve yetki belgesi numarasına ilişkin iptal süresi Bakanlığın internet sitesi üzerinden yayımlanır.

(6) Yetki belgesi numarası iptal edilen yapı müteahhidi, yapı ruhsatı alınmış mevcut işleri tamamlamanın dışında, yasaklılık süresince yeni yapım işi üstlenemez.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz