Müteahhitten Ev Almak İsteyenlerin Ödeyeceği Tapu Masrafı Ne Kadar?

Tapu dairesindeki gayrimenkul devir işlemleri sırasında belirlenen oranlarda masraf ödemeleri talep edilebiliyor. Söz konusu masraflar tapu harcı ve tapu döner sermaye harcı olarak biliniyor. Tapu döner sermaye harcı 2017 yılında 90,50 TL olarak tahsil ediliyor.

30 Eylüle kadar Tapu Harçları %25 Düştü

Müteahhitten ev satın alındığı zaman ödenecek olan tapu harcının bedelinin tam olarak ne kadar olduğu merak edilen konular arasında yer alıyor. Aslında tapu harcı, satış bedeli üzerinden binde yirmi oranında tahsil ediliyordu. Fakat 30 Eylül 2017 tarihine kadar söz konusu bedel, binde on beş olarak tahsil edilecek.

Müteahhitten ev satın alma sırasında ödenecek olan bedel, evin toplam değeri üzerinden hesaplanıp da ödenecek. Binde on beş olarak alınacak olan harcı, hem alıcı hem de satıcı ayrı ayrı ödemekle yükümlü tutulacak.

Tapu harcı, 30 Eylül 2017 tarihinden itibaren tekrardan binde yirmi oranında alınacak. Müteahhitten ev satın alırken, ödeyecek olduğunuz genel toplam bedelden daha düşük bir bedelli fatura düzenlenmiş olsa da, tapu harcının gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanıp da ödenmesi gerekiyor.

Müteahhitler, ödeyeceğiniz bedelden daha düşük bir bedelde fatura düzenlerse, söz konusu durumu en yakın vergi dairesine bildirebileceğiniz gibi, Vergi İletişim Merkezine de bildirebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz