Müteahhit Daireler bitene kadar kiramı öder mi?

İnsanlar ev sahibi olmak için yeterli maddi güce sahip olamadıkları için, arsa sahibi iseler bu arsalarını değerlendirmek adına müteahhit kişilere vererek, hiçbir masraf yapmadan ev sahibi olma yoluna gitmişlerdir. Gelişen inşaat sektörü ve müteahhitlerin arsa sahiplerine yapmış oldukları cazip teklifler ile birçok arsa sahibi kat karşılığı inşaat yolunu tercih etmektedirler.

Arsayı satışından elde edeceği gelirden daha fazla gelir elde edeceğini bilen arsa sahipleri daire veya daireler sahibi olarak sürekli kazanç haline geçtiklerinden bu yöntemi tercih etmeye başlamışlardır. Müteahhit daireler bitip sahiplerine teslim edene kadar kiranızı ödeyebilir veya ödemeyebilir. Bu daha inşaat başlamadan önce müteahhit ile yapacağınız sözleşmeye bağlıdır.

Bu yüzden kat karşılığı arsalarını müteahhitlere veren kişiler dikkat etmesi gereken birçok söz konusu olmaktadır. Sözleşmeye göre müteahhitler size aylık ödeme yaptığı gibi sizden de aylık ücret istenebilmektedir. Bu tamamen istediğiniz daire sayısına veya büyüklüğüne göre değişmekte olup, arsanın fiyatı ve yapılacak dairenin fiyatı belirlenip ona göre bir borç veya alacak oluşturularak ödeme yapılabilmektedir.

Kiranızı Söke Söke Alın

Aslında Kat karşılığı konut yapan müteahhitlerden Arsanıza inşaat yapana kadar arsa sahibine veya hissedarlarına kira vermesi mantık olarak mecburdir. Bu hakkınızı sözleşme yapmadan önce en başta konuşmak en mantıklısı olacaktır. Zaten bir çok kat karşılığı yapan müteahhitler bu durumu söz konusu yapmadan bile kendileri sözleşmeye eklerken, Bazı müteahhitler 3-5 daha fazla kazanmak için bu durumu oldu bittiye getirmek isterler. Dolayısıyla yinelemek gerekirse sözleşmeye imza atmadan önce mutlaka ne kadar kira desteği alacağınızı belirtin ve bunu madde olarak sözleşmeye ekletin.

Kira Değeri Neye Göre Belirlenir?

Kat karşılığı anlaştıınız ve müteahhit kira vermeyi kabul etti. Kira değerini neye göre belirlenecek bu konu hakkında pek bir bilgiye sahip değilsiniz. Bunun en kolay çözümü sizin bulunduğunuz mevcut arsanızın yakın çevresinde bulunan kiraların toplamının ortalamasını almanızdır. Bu anlaşmada hiç bir zaman sizin bulunduğunuz arsa çevresi haricinde bir kira değeri belirlenemez. Örneğin İstanbulda 500 Tl ye de kiralık daire varken 5000 Tl yede kiralık daire bulunmaktadır. Eğer sizin gayrimenkulünüz hengi kira raiç bedellerinde kalıyorsa müteahhit size o değerlerde kira desteği vermek zorundadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz