Mutfaktaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

 

Mutfak bilindiği üzere içerisinde yemek yaptığımız, yemek yediğimiz ve tüketeceğimiz gıdaların durduğu yerlerden birisidir. Ancak yemek yaparken yağın tezgâha, mutfak dolaplarına, duvarlara, fayanslara sıçraması kaçınılmazdır. Tabi hal böyle olunca bu yağ lekelerini temizlemek ise oldukça zahmetli bir süreç haline dönüşüyor. Peki, mutfaktaki yağ lekeleri nasıl çıkar?

 

Yağlar Lekelerini Hemen Temizleyin

 

Özellikle menüde kızartma varsa mutfakta tabiri caiz ise her yer yağ lekesi olacak. Yağlardan az da olsa korunmak için tezgâhın kenarlarına gazete kâğıdı gibi önleyici malzemeler serebilirsiniz. Kızartma yapılırken yağ başta ocak olmak üzere etrafına yağ sıçratacaktır. Kızartma işlemi tamamlandığında hemen nemli bez ile silmeyi ihmal etmeyin. Böylece kalıcı, daha sonra zor çıkacak lekelerden kurtulmuş olursunuz.

 

Yağ Lekelerinden Kurtaracak Ekipmanlar

 

Sirke
Kabartma tozu
Bitkisel yağ
Bulaşık bezi
Sünger
Sprey şişesi

 

Sirke ile Mutfaktaki Yağlardan Kurtulun

 

 

Sirke kokusunu sevmiyorum diyorsanız su ile inceltme yöntemini denemenizde fayda olacaktır. Bu yöntem ile sirkenin keskin kokusu hafifletilmiş olacaktır. Doğal bir temizleme yöntemidir ve özellikle birçok kadın mutfaktaki yağ lekeleri nasıl çıkar sorununu sirke ile çözmektedir. Sprey içerisine sirkeyi koyunuz ve yağlı gördüğünüz bölgelere sıkınız. 5 dakika kadar bekledikten sonra sirke sıktığınız yeri nemli bezle siliniz.

 

Yağ ile Yağ Lekelerinden Kurtulabilirsiniz

 

Bu yöntem daha önce yağlı lekelerin zamanla katılaşması sonrasında yapılabilecek bir işlemdir. Mutfaktaki yağ lekelerinden kurtulma yöntemi adı altında yağlı bölgeye evinizde kullandığınız bitkisel yağı bir kâğıt havlu üzerine bir miktar dökerek yağlı bölgeyi silmeniz, ovalamanız yağ lekelerinin çıkmasında etkili olacaktır. Daha sonra nemli bezle silerek tamamen doğal bir yöntem ile mutfağınızdaki yağ lekelerinden kurtulabilirsiniz.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz