Mutlak Tarım Arazileri İçin Yapılaşma Koşulları Nelerdir?

Kanunen, mutlak tarım arazilerin kullanımı, tarımsal üretim amacının dışına çıkamıyor. Fakat 19 Temmuz 2005 tarihinde 25880 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olan 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kanunu’na göre bazı koşullar altında ihtiyaca yönelik yapıların yapılması uygun görülüyor.

Bitkisel üretimlerde, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak, uygun ortalamada ürün almaya elverişli olması, topografik sınırlamalarının olmaması ya da çok az olması, bölgesel ya da ülkesel olarak önemli olması, tarımsal üretimlerde kullanılması ya da bu uygulamaya uygun görülmesi durumunda, söz konusu arazileri “Mutlak tarım arazisi” olarak adlandırabiliriz.

Mutlak tarım arazileri, tarımsal üretim amacının dışına çıkamıyor olsa da, belirlenmiş olan koşullar oluştuğu takdirde, ihtiyaca yönelik yapıların yapılması uygun görülüyor.
5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun 13. maddesinde bu durum şu şekilde açıklanıyor;

MADDE 13. — Mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazileri tarımsal üretim amacı dışında kullanılamaz. Ancak, alternatif alan bulunmaması ve Kurulun uygun görmesi şartıyla;

a) Savunmaya yönelik stratejik ihtiyaçlar,
b) Doğal afet sonrası ortaya çıkan geçici yerleşim yeri ihtiyacı,
c) Petrol ve doğal gaz arama ve işletme faaliyetleri,
ç) İlgili bakanlık tarafından kamu yararı kararı alınmış madencilik faaliyetleri,
d) Bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış plân ve yatırımlar,

İçin bu arazilerin amaç dışı kullanım taleplerine, toprak koruma projelerine uyulması kaydı ile Bakanlık tarafından izin verilebilir.
Mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ile sulu tarım arazileri dışında kalan tarım arazileri; toprak koruma projelerine uyulması kaydı ile valilikler tarafından tarım dışı kullanımlara tahsis edilebilir.

Tarımsal amaçlı yapılar için, projesine uyulması şartıyla ihtiyaç duyulan miktarda her sınıf ve özellikteki tarım arazisi valilik izni ile kullanılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz