Muvafakatname Nedir? Hangi Durumlarda İstenir?

 

Muvafakatname, bir durumda izin verildiğine ilişkin üzerinde bilgi bulundurulan yazılı belgeye deniyor. Söz konusu izin, fark durumlarda gerekebiliyor.

Muvafakatname, kişinin kendi dışında bir başka özel ya da tüzel kişiliğe, üzerindeki çıkar ve haklarını kullanabilmesini sağlamak üzerine verdiği özel izin, kabul ya da yetki belgesi olarak tanımlanırken, Medeni Kanun gereğince, bir kişinin oturduğu evi satmak istemesi takdirinde eşinden mutlak alınması gereken, aksi durumlarda gayrimenkul satışını geçersiz kılan belge olarak da tanımlanabiliyor.

Muvafakatname İstenen Durumlar

 

– 18 yaşının altında olanların, bir kulüpte spor etkinliğinde bulunabilmesi için ailesinden muvafakatname isteniyor.
– Evliliği sonlandırmış olan ebeveynlerin, çocukları için pasaport almak istemeleri takdirinde çocuğun velayetinin kimde olduğu göz önüne alınmaksınız muvafakatname isteniyor.
– Evli bir kişi, evini satmak istediği takdirde, eşinden muvafakatname isteniyor.
– Veraset ve intikal yoluyla bir aracın devredilmesi durumunda, varislerden reşit olmayan bir kişinin bulunması durumunda, muvafakatname düzenlenmesi isteniyor.

Muvafakatname Örneği

 

Küçüğün Adı Soyadı:
Doğum Tarihi:
Anne – Baba Adı:
Velisi bulunduğumuz ………………………………………………… isimli çocuğumuzun ……………………………… İli Olimpiyat Hazırlık Eğitim Merkezi’ne kaydedilerek eğitim almasına; merkezin belirleyeceği şartlar dahilinde gündüzlü yahut yatılı olarak barınmasına, ……………….. branşında spor etkinliklerine katılmasına, lisanslı olarak yurt içi ve dışında yarışmalara katılmasına, bunun için pasaport düzenlenmesi, süre uzatılması ve yenilenmesine, vize alınmasına, spor eğitim merkezlerinde düzenlenen diğer bilimsel eğitim ve sosyal etkinliklere katılmasına, Spor Genel Müdürlüğü’nün belirleyeceği sporcu kriterlerine uyumsuzluğunun Disiplin ve Denetleme Komisyonu tarafından tespiti halinde hiçbir hak talep etmeden eğitim merkezinden ayrılmasına, karşılanacak sporcu harçlıklarını çocuk reşit oluncaya kadar onun adına velisi olarak aşağıda belirtilen IBAN numarası aracılığı ile almaya muvafakat ederiz.
Veli Ad Soyad:
Veli IBAN No: T.C.
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI
Spor Genel Müdürlüğü
Adres: Örnek Mah. Oruç Reis Cad. No:13 Altındağ / Ankara

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz