Muvakkat Ruhsat Ne Demek?

Kısa süreli kullanıma açılan ve değerlendirilen binalar olarak karşımıza çıkan muvakkat yapılar için de ruhsat almanız gerekiyor ve ruhsat sahibi olmadan bu yapıların kurulmasına ya da kullanıma açılmasına herhangi bir şekilde izin verilmiyor. Şantiye gibi yalnızca inşaat yapma döneminde kullanılacak ve daha sonra yıkılacak olan binalara muvakkat adı veriliyor ve bu binaların yapımı için de ruhsat almak gerekiyor. Normal anlamda inşaata elverişli olmayan alanlarda kurulan şantiyeler ve benzeri yapılar için kısa süreli ruhsat almak mümkün ve biraz sonra da bu ruhsatın nasıl alınması gerektiğini sizinle paylaşacağız. Birçoklarımızın bildiği gibi bu yapılar geçici yapılardır ve işimiz bittikten sonra da bir daha kullanılmamak üzere yıkılır. Verilebilecek en güzel örnek şantiyelerdir ve inşaat bittikten sonra bu yapılar yıkılmaktadır.

İmar planına dahil olmayan bu yerlerin uzun süreli kullanımına herhangi bir şekilde izin verilmiyor ve kullanım süresi bittikten sonra da gerekli yıkım işlemlerine en kısa sürede başlanıyor. Belediye encümenleri tarafından yapılacak inceleme ile birlikte bu tip kısa süreli yapılara uygun ise izin veriliyor ve şantiye ya da farklı bir binanın yapımına başlanıyor. Size verilen süre boyunca bu binaları kullanabiliyorsunuz ve zaten sizlere verilen ruhsatta da yapının kullanılma süresi de yerini alıyor. 5 yıllık imar planında yer olmayan alanlar şeklinde de basit bir tanım yapılabilir bu yüzden kalıcı olma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu binalar için ruhsat alma işlemlerinde çok fazla sorun yaşamıyorsunuz ve dilerseniz sürecin nasıl işlediğini ve neler yapmanız gerektiğini, yasaların bizlere sunduğu şekilde aktaralım:

Muvakkat ruhsat nasıl alınır?

Madde 33:
“İmar planlarında bulunup da müracaat gününde beş yıllık imar programına dâhil olmayan yerlerde plana göre kapanması gereken yol ve çıkmaz sokak üzerinde bulunan veya 18. madde hükümleri tatbik olunmadan normal şartlarla izni verilmeyen veya 13. maddede belirtilen hizmetlere ayrılmış olan ve haklarında bu madde hükmünün tatbiki istenen parsellerde üzerinde yönetmelik esaslarına uygun yapı yapılması mümkün olanlarında sahiplerinin istekleri üzerine belediye encümeni veya il idare kurulu kararıyla imar planı tatbikatına kadar muvakkat inşaat veya tesisata müsaade edilir ve buna dayanılarak usulüne göre yapı izni verilir.

Bu gibi hallerde verilecek müddetin on yıl olması, yapı izni verilmezden önce belediye encümeni veya il idare kurulu kararının gün ve sayısının on yıllık müddet için muvakkat inşaat veya tesisat olduğunun, lüzumlu ölçü ve şartlarla birlikte tapu kaydına şerh edilmesi gereklidir. Muvakkatlık müddeti tapu kaydına şerh verildiği günden başlar.

Birinci fıkrada sözü geçen bir parselde, esasen kullanılabilen bir bina varsa bu parsele yeniden inşaat ve ilaveler yapılmasına izin verilmeyeceği gibi, birden fazla muvakkat yapıya izin verilen yerlerde dahi bu yapıların ölçüleri toplamı yönetmelikte gösterilen miktarları geçemez. Bu maddenin tatbikinde kadastral parsel de bir imar parseli gibi kabul olunur.

Plan tatbik olunurken, muvakkat inşaat veya tesisler yıktırılırlar. On yıllık muvakkatlık müddeti dolduktan sonra veya on yıl dolmadan yıktırılması veya kamulaştırılması halinde muvakkat bina ve tesislerin 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümlerine göre takdir olunacak bedeli sahibine ödenir. “

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz