Muvazaalı Ne Demek, Muvazaalı Durumu Ne Anlama Gelir?

Kelime anlamı olarak “danışıklı” anlamına gelmektedir. Emlak alanında ise muvazaalı “gizli anlaşmalı” anlamında kullanılmaktadır. Genelde üçüncü kişileri kandırmak amacı ile karşılıklı olarak iki kişinin anlaşmalı olarak yapmış oldukları gerçek dışı satışı ifade eder. Gayrimenkul sektöründe bu durum ile en çok borcundan dolayıp sahip olduğu konutu kaybetmek üzere olan kişilerin yapmış oldukları satışlarda karşı karşıya kalınmaktadır.

Muvazaalı Satış Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı evini kaybetme riski ile karşı karşıya kalan kişileri bu riskten korunmak amacı ile yapmış oldukları sahte satışlara muvazaalı satış adı verilmektedir. Genelde evini kaybetmek üzere olan kişilerin anlaşmış oldukları bir başkası üzerine konutu anlaşmalı olarak satarak yapmış oldukları hileli satışları kapsar. Alacaklı olan tarafın böyle bir şüphesi bulunması durumunda muvazaalı satışın iptali için dava açma hakkı bulunmaktadır.

Muvazaalı Durumu Ne Anlama Gelir?

Bir satışın şüpheli olması durumunda muvazaalı durum meydana gelir. Ortada gerçek bir alım – satımın olmadığı her türlü satışta muvazaalı satış söz konusudur. Bu satıştan olumsuz etkilenen kişinin hakkını araması için Asliye Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunma hakkı vardır. Açılacak olan dava tapuyu hileli satış ile üzerine alan yeni kişi adına açılır. Yani davalı söz konusu satışı yapan kişi değil bu satışta alıcı olan taraftır. Ardından dava süreci başlatılır ve bilirkişi raporuna eklenen tüm belgeler dikkate alınarak karar verilerek sonuç aşamasına gelinir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz