Nasıl Özel Müze Kurulur?

Özel müze kurmak isteyen kişilerin belirli bazı yasal prosedürleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Ülkemizde müzeler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından denetlenmekte olup yine müze başvuruları da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kabul edilmektedir. Peki, nasıl özel müze kurulur?

Özel Müze Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özel müze kurmak isteyen kişiler kurmak istedikleri müzenin kuruluş amaçlarını ve faaliyet gösterecekleri alanlar hakkında detaylı bir yazı hazırlayarak bakanlığın talep ettiği gerekli evrakları da hazırlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin almak şartı ile kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilerle vakıflar müze açma hakkına sahiptir. Kurulan müzeler gerek görülmesi durumunda bakanlıktan bilimsel ve teknik alanlarda yardım alma hakkına sahiptir.

Özel Müze Kurma Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

Madde 5- Özel Müze kurmak isteyenler kurulacak müzenin kuruluş amaçları ve faaliyet konularını belirten bir yazı ile Kültür ve Turizm Bakanlığına başvururlar.

Bu yazıya aşağıdaki belgeler eklenir.

  1. a) Müze olarak kullanılacak binanın 1/100 ölçekli planı,
  2. b) (Değişik:24/11/2006 tarih, 26356 sayılı Resmi Gazete) Binanın adresi ile tapu kaydı veya intifa, irtifak hakkı veya kira sözleşmesi gibi haklarla en az on yıl kullanma iznini gösteren belge örneği,
  3. c) Mevcut kültür ve tabiat varlıklarının sıra numarası, adı, cinsi ve ölçülerini belirtir bir listesi,
  4. d) Tüzel kişilerin yetkili organlarından alınmış karar veya onay.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz