Nazım İmar Planı Nedir? Onaylanma Süreci Nasıl İşler?

Nazım İmar Planı; varsa bölge veya çevre düzeni planlarına uygun olarak halihazır haritalar üzerine, yine varsa kadastral durumu işlenmiş olarak çizilen ve arazi parçalarının; genel kullanış biçimlerini, başlıca bölge tiplerini, bölgelerin gelecekteki nüfus yoğunluklarını, gerektiğinde yapı yoğunluğunu, çeşitli yerleşme alanlarının gelişme yön ve büyüklükleri ile ilkelerini, ulaşım sistemlerini ve problemlerinin çözümü gibi hususları göstermek ve uygulama imar planlarının hazırlanmasına esas olmak üzere düzenlenen, detaylı bir raporla açıklanan ve raporuyla beraber bütün olan plandır.

Nazım imar planlarında kullanılan ölçekler, genel olarak 1/25.000 ya da 1/5.000 şeklinde kullanılıyor. Söz konusu ölçeklerin kullanıldığı planlarda, şehrin gelecekte alabilecek olduğu plan gösteriliyor.

Nazım imar planlarında, 1/25.000 ve 1/5.000 ölçeklerinin yanı sıra 1/1.000 ölçeği de kullanılabiliyor. Söz konusu ölçekle hazırlanmış nazım imar planı, haritalar üzerinde kadastro yapısı incelenmiş olan, nazım imar planları esaslarına uyulmuş bir şekilde çizilen raporla hazırlanan ve sunulan plan olarak kayda geçiyor.

Nazım İmar Planının Onaylanma Süreci

Nazım imar planı, ilk olarak resmi yazı ile birlikte meclise gönderiliyor. Daha sonra mecliste onaylanıyor. Meclisin onayını aldığı takdirde plan, ilgili birime gönderiliyor. Gönderilmiş olan ilgili birim, planda gerekli düzeltmeleri yapıyor ve yedi takım çoğaltıp başkanın onayını alıyor. Ardından dağıtım yapılıyor. Ve plan, harita müdürlüğü tarafından askıya çıkarılıyor. Askı süresince yapılan itirazlar değerlendiriliyor ve değerlendirmeler meclise iletiliyor. Son olarak da meclisin vereceği karar doğrultusunda gereken işlemler gerçekleştiriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz