Ne Kadar Emlak Vergisi Ödeyeceğimi Nereden Öğrenebilirim?

Türkiye’de taşınmaz sahibi olan herkes aynı zamanda emlak vergisi mükellefidir. Yani üzerinde tapusu bulunan herkes aranılan belirli muafiyet şartlarını taşımıyorsa emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Peki, emlak vergisi ödemesi için sorgulama işlemi nereden yapılabilir?

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri Ne Zaman?

Adınıza kayıtlı bir taşınmaz bulunuyor ve emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanamıyorsanız bu durumda emlak vergisi ödemesi yapmanız zorunludur. Emlak vergisi her yıl Mart ayında beyan edilmekte ve yine ödemeleri Mart ayı içerisinde başlamaktadır. Emlak vergisi iki taksit halinde ödenebilmekte olup ilk taksit ödemesi Mart ayından başlayarak 31 Mayıs tarihine kadar sürmektedir. İkinci emlak vergisi ödeme tarihi ise 1 Kasım tarihinde başlamakta olup 31 Kasım tarihinde sona ermektedir. İsteyen kişiler bu şekilde ödemelerini tek bir taksit halinde sistem üzerinden bir kerede yatırabileceği gibi isteyen kişilerde 2 eşit taksit halinde ödeme hakkına sahiptir.

Emlak Vergisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi borcunuz olup olmadığını öğrenmek için kullanabileceğiniz en pratik ve kestirme yol kesinlikle taşınmazın sınırları dahilinde olduğu belediyeyi ziyaret ederek bilgi talebinde bulunmaktadır. Tapu dairelerin ilgili bölümleri üzerinden tapu borç sorgulama hizmetinden yararlanmanız mümkündür. İnternet üzerinden e-belediye hizmeti sunan belediyeler ise online emlak vergisi sorgulama ve emlak vergisi internetten kredi kartı ile ödeme imkanı da sunmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz