Emlakçıların Çilesi

Nedir  Bu Emlakçıların Müşterilerden Çektiği?

Makalede müşterilerin kötü emlakçı, işini iyi yapmayan emlakçılardan ne gibi zorluklar yaşadığını ve sektöre vurulan güvensizliklerden bahsetmiştim. Tek yönlü bir bakış açısı ile sadece müşterilerin sıkıntılarını dile getirmeye çalıştım. Makaleyi paylaştıktan sonra gelen yorumlar “Müşteriler Sütten Çıkmış Ak kaşık mı” yönündeydi. Kötü emlakçı olduğu gibi kötü müşteride vardı elbet. Bunları bahsetmek için ayrı bir yazı yazmam gerektiğini düşünerek ilk yazımızda sadece “kötü emlakçılara” yer verdik.

Her Müşteri  Velinimetimiz mi ( ? )

Her emlakçının kendi aralarında kategorilendirme yaptığı müşteri portföyü vardır. Eş dost arkadaş portföyü,  daha önce iş yapılmış olup tekrar iş yapma potansiyeli  olanlar ve son olarak da internet ve dükkan önü müşterileri olup sizi hiç tanımayanlardır. Aslında bahsedeceğimiz müşteri profili de en son belirttiğimiz hiç tanımadığımız kişilerdir.

Sizi hiç tanımayan ve özgüveni tavan yapmış müşterilerin  genel özellikleri;

Sizin fikirlerinizi kale almazlar.
Gayrimenkulleri onların istediği şekilde gezdirmenizi ister.
3 Kuruşa 5 köfte alıp birde göl manzaralı olsun isterler.
Randevu verilmesinden rahatsız olurlar.
Alacağı gayrimenkul kriterlerini belirtmeden sizi onlarca portföyünüzü  dolaştırmanızı ister
Size güvenmediği için verdiğiniz bilgileri kale almaz ve inanmaz.
Mülk sahibiyle görüşmede ısrarcı olur.
Ukala tavırları çok keskindir.
Dolayısıyla sizi uğraştırırda uğraştırır. Hem komisyon vermeyi istemeyip hem de hizmeti profesyonel isteyen bir müşteri tipidir kötü müşteri.

Çırak Çıkan Emlakçılar Parmak Kaldırsın

Emlakçılık mesleğine profesyonellik adımı sizin  müşteriler tarafından dolandırılıp, satış aşamasından önce aradan çıkararak komisyon vermeme  ile başlar. Hepinizin başına gelmiştir çırak çıkmak. Biz çok kere şahit olduk ki günlerce  uğraştığımız bir işi satış aşamasına getirip sonrasında haber alamadığımız müşterileri tapu dairelerinde satış yaparken, belediyede proje çizdirirken yada dairesinde çekirdek çitlerken görüyoruz. Bu durum emlakçılar için bazen kamçı görevini görürken bazı emlakçılar için de meslekten soğuma durumu olarak kabul ediliyor. Boyle durumlarla karşılaşmak bi nebze can acıtıyor ama en can alıcı noktası, bir zaman sonra karşılaştığımız aradan çıkarma kötü müşteri sıfatındaki şahısların çok pişkin şekilde yüzünüze gülümseyerek dükkanınızın önünden geçmesini hazmedemiyorsunuz. Üstüne üstlük birde muhabbet arasında ne yaptınız da  bu kadar komisyonu hak ediyorsunuz demeleri de cabası. Bazen , yollarda polise verilen çorba parası uzatırlarya ” Al buda beni gezdirdiğin için benzin parası”.  Niye ben senin uşağınmıydım ? ??  . Bunun gibi bir çok anısı olanlar mutlaka vardır. Müşterilerin emlakçılara, emlakçıların müşterilere, Emlakçıların emlakçılara güvenmesi ve bu güveni hareketlerine yansıtması gerekiyor. Yoksa meslek içinden çıkılmayan bir hal alacak gibi görünüyor.

Sizde görüşlerinizi açıkça bildirin

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz