Net Parsel Alanı Nedir?

Parsel alanı İmar Yasalarınca belirlenen kurallara uygun olarak ayrılarak sınırları çizilen arazi parçasına verilen isimdir. Bu parçalar net parsel alanı ve brüt parsel alanı olarak iki ana gruba ayrılır.

Net Parsel Alanı 

İmar yasalarına uygun olarak sınırları çizilen arazi parçasının yeşil alan ya da yol gibi donatılara ayrılan bölümlerin terki gerçekleştirilerek kalan parsel alanının son alan ölçüsüne verilen hesaptır. Yani parsel alanının gerekli donatılar çıkarıldıktan sonra geriye kalan net ölçülerine net parsel alanı adı verilir. Bu alan imar planında bunun aksini gösteren herhangi bir hükme yer verilmemesi durumunda çekme mesafesi ile KAKS ve TAKS hesaplamalarında kullanılan ana veri olarak kabul edilir.

Net Parsel Alanı Hesaplama 

Yani kendi alanı 2000 metrekare olarak ölçülen bir parsel için gerçekleştirilen imar plan kararı ile 1500 metrekaresi konut, 250 metrekaresi yol ve 250 metrekaresi de yeşil alan olarak belirlenmiş olursa bu alanın toplam 500 metrekaresi terk edilir ve geriye kalan 1500 metrekarelik alan net parsel alanı olarak kabul edilir. Yine çekme mesafesi ile KAKS VE TAKS verileri de 1500 metrekare üzerinden hesaplanır.

Brüt Parsel Alanı 

Hesaplama yapılan parselin toplam alanına brüt parsel alanı adı verilir. Bir diğer parsel alanı terimi de kadastro parselidir. Kadastro parseli ise kadastro işlemlerinin yapılması esnasında oluşan ve mülkiyeti tescil edilen parsel alanlarıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz