Net Parsel Alanı Nedir?

İmar yasalarına göre uygunluğu tesbit edilmiş ve resmi olarak parçalara ayrılmış arazi bütününe parsel deniyor. Sınırların çizimi konusunda ilgili kurumlar harekete geçiyor ve gerekli işlemler ile birlikte eğer sahip olduğunuz alana dair bir belgeniz varsa resmi kurumlar bunu kayıtlara geçiyor. Parsel hakkında farklı kavramlar ve terimler yer alıyor ancak forumlara bakıldığında daha çok net parsel konusunda büyük bir şüphenin var olduğu ve insanların bu konuda detaylı bir biçimde bilgilendirilmediğini görüyoruz, dilerseniz konu başlığımız olan net parsel hakkında detaylı bilgiler sunalım… Var olan parselin resmi olarak ayrımının yapılması ile birlikte elde kalan alandır. Ayrım işlemlerinde; yol, bahçe, yeşil alan gibi hususlar yer alıyor. Bu alanların belli sınırlar ile ayrılmasından sonra karşımıza gerçek alan kalıyor ve bu da resmi belgelere net parsel olarak işleniyor. Çekme mesafesi işlemleri de bu parsele göre yapılıyor ve bu sayede daha net bilgiler karşımıza çıkıyor. Sade parsel olarak da bilinen net parsel tüm alanların sınırlarının en uygun şekilde çizilmesine de yardımcı oluyor.

2000 m2 lik gösterilen alanın gerekli düzenlemeler ile birlikte hesaplaması yapıldığında 200m2 yeşil alanın karşımıza çıktığı görülüyor. Bu alan tesbit edilerek resmi belgelere işleniyor ve geriye 1800m2’lik bir alan kalıyor. Satış sözleşmelerinde ya da resmi evraklarda bu rakam geçerlidir ve hiçbir şekilde 2000m2’lik alana sahip olduğunuzu söyleyemezsiniz çünkü geçerli olan net parseldir ve hesaplamalar da buna göre yapılır. Yeşil alanlar, yol, bahçe alanlarının çıkarılması ile birlikte resmi sonuç sunulur. Bu çıkarım yapılmadan karşımıza çıkan rakamlar da brüt parsel olarak biliniyor, bu detayı da siz değerli okurlarımıza aktarmış olalım! Net parsel ve brüt parsel hakkında merak ettikleriniz için forumları da gezebilirsiniz…

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz