2019 yılı Nisan ayı için kira artış oranları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu kısa süre önce enflasyon oranlarını duyurdu İşte Nisan ayı için kira artış oranları…

Konut ve işyeri kira sözleşmelerinde yenileme yapacak olanlar için zam haberleri olduğunu doğrulayabiliriz. Zamların hesaplanması için kanunda bazı detaylar yer alıyor. Kanununen meskenlerde kiracılar için üretici fiyat endeksi oranları baz alınarak bu orandan daha fazla bir oranda kira artışı yapılması kabul edilmiyor.

Bu bakımdan geçtiğimi sene açıklanan enflasyon oranlarında kaydedilen yükselişlerin kira fiyatlarına ciddi anlamda olumsuz bir etki oluşturduğunu ve bir değişikliğe gidildiğini belirtelim.

Yeni ekonomik paketi kapsamında kira ücretlerine uygulanan zamlar artık üretici fiyat endeki değil tüketici fiyat endeksi baz alınarak hesaplanacak.Türk Borçlar Kanunu kapsamında TÜFE 12 aylık ortalama baz alınarak kira sözleşmelerinde yenilemeler yapılabilecek. Enflasyon oranları için TÜİK tarafından her ay yeni detaylar paylaşılıyor.

2019 Nisan ayı kira artış oranları

Gayrimenkul kira sözleşmeleri için bu ay ne kadar bir zam uygulanacağı açıklandı. TÜFE baz alındığından aylık yüzde 1,03 bir artış kaydedildi. Yİ-ÜFE ise aylık yüzde 1,58 oranında artış gösterdi. TÜFE‘de Mart ayından bir önceki aya kıyasla yüzde 1,03 ve bir önceki yılın Aralık ayına oranla yüzde 2,14’lük bir artış kaydedildi. Buna ek olarak ise bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 29,64 oranında ve son iki aylık ortalama ise yüzde 31,17 bir artış kaydetti.

Son durumda ise kiracılara yüzde 18.70 oranında bir zam uygulaması olacak.

Örnek: Kira bedeli 1000 TL, zam yüzde 18,70 yani 187 TL oluyor. Yeni kira bedeli ise 1187 TL olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz