REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, ülke genelindeki konut fiyatları Nisan ayında, bir önceki aya kıyas ile yüzde 1,22 oranında artış gösterirken, geçtiğimiz yılın aynı

Nisan Ayında Konut Fiyatlarında Yüzde 9,50 Artış
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, ülke genelindeki konut fiyatları Nisan ayında, bir önceki aya kıyas ile yüzde 1,22 oranında artış gösterirken, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 9,50 oranında artış gösterdi.
Asya Yakasında 0.50, Avrupa Yakasında 0.23 Artış
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Nisan ayında İstanbul’un Asya Yakasında bulunan markalı konut projelerindeki fiyat artışı yüzde 0.50 oranında, Avrupa yakasında bulunan markalı konut projelerindeki fiyat artışı ise yüzde 0.23 oranında oldu. Endeksin başlangıç dönemi göz önünde bulundurulduğunda, İstanbul’un Asya Yakasında bulunan marka konut projeleri, Avrupa Yakasında bulunan marka konut projeleri ile kıyaslandığı zaman 10.4 puan daha fazla artış gösterdi.
Konut Tiplerine Göre Fiyat Artışı
Nisan ayı içerisinde satışı gerçekleşen konutların yüzde 38 oranındaki kısmı bitmiş iken, yüzde 62 oranındaki bir kısmı ise bitmemiş konut stoklarından oldu. 2017 yılının Mart ayına kıyas ile 1+1 konutlarda yüzde 0,40 oranında artış, 2+1 konutlarda yüzde 0,51 oranında artış, 3+1 konutlarda yüzde 0,57 oranında artış ve 4+1 konutlarda ise yüzde 0,33 oranında artış gözlendi.
Metrekareye Göre Fiyat Artışı
Konutlardaki fiyat artışları metrekare olarak sınıflandırıldığında, 51-75 metrekare büyüklüğündeki konutlarda yüzde 0,35 oranında artış, 76-100 metrekare büyüklüğündeki konutlarda yüzde 0,65 oranında artış, 101-125 metrekare büyüklüğündeki konutlarda yüzde 0,52 oranında artış ve 151 metrekare ile daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,27 oranında artış gözlendi.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.