Noter Sözleşmesinin Yasal Geçerliliği Nedir?

Günümüzde pek çok sözleşme daha yasal olması nedeni ile noter huzurunda düzenlenmekte olup noter onaylı yapılan sözleşmelerin de geçerlilikleri konusunda tartışmalar yaşanmaktadır. Peki, noter sözleşmesinin yasal geçerliliği nedir?

Sözleşmenin Türü Geçerliliğini Etkiliyor!

Noter onaylı sözleşmelerde geçerlilik sözleşmenin türüne göre etkilenmektedir. Örneğin satış vaadi sözleşmesi ile satış sözleşmeleri arasında geçerlilik konusunda büyük farklılıklar bulunmaktadır. Çünkü daireler için düzenlenen daire satış vaadi sözleşmesi alıcının evin tapusunu alması ile birlikte geçerliliğini yitirirken satış sözleşmelerinde ise satılan dairenin tapusu zaten alıcı tarafın üzerine yapıldığı için uygulamalar daha farklıdır. Yani bir sözleşme daire tamamlandığında tapusunun size verileceği anlamını taşırken diğer sözleşmede zaten tapu alıcı tarafın kendisine aittir. Bu nedenle noter onaylı olsa dahi satış vaadi sözleşmeleri genelde sorunludur ve bu nedenle düzenlenirken daha katı maddeler içermesi sağlanarak kişinin haklarını koruması sağlanmalıdır.

Noter Onaylı Kira Sözleşmesi Şart Değil!

Düzenlenen sözleşmelerde kuralına uygun yapıldığı sürece noter onayı şartı aranmıyor. Örneğin kira sözleşmesi şahitler huzurunda kurallarına uygun olarak düzenlendiği takdirde noter onaylı olmasa dahi geçerli kabul ediliyor. Ancak taraflar arasında anlaşmazlıklar yaşanması durumunda aynı şahitler huzurunda notere gidilerek sözleşmenin onaylatılması bazı durumlarda gerekebiliyor. Bu gibi olumsuzluklar yaşanmaması adına ve kurallarda bir hata yapılmaması için en başta noter huzurunda sözleşmenin düzenlenmesi her zaman daha doğru bir uygulama olarak kabul ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz