Konut sahipleri ve kiracılar arasında tahliye taahhütnamesi düzenlenmesiyle konutun tahliye edileceği gün belirlenmiş oluyor. Kişilerin isteği üzerine bu taahhütname noterde düzenlenebilir. Peki noter tahliye taahhütname hakkında bilmeniz gerekenler neler? İşte detaylar…

Noter tahliye taahhütnamesi nedir?

Kiracıların konutları ne zaman boşaltması gerektiğine dair imzalama sonrası bir belge görevi gören taahhütnamenin kabul edilebilmesi için birçok şart sağlanmalıdır. Buna bir örnek verecek olursak eğer, tahliye taahhütname kiracının ilk yılında düzenlenmemekte. Taahhütnamenin kabul edilebilmesi için kiracının birinci yılından sonra düzenlenmesi gerekiyor.

Tahliye taahhütnamesi şartları nedir?

Tahliye taahhütnamesi şartları elbette var. Bunların başında ilk kira yılı içerisinde değilde bir yıl sonra düzenlenmesi gerekiyor. Buna ek olarak her iki tarafından kabul ettiği bir tarih olmalı. Yazılı olarak düzenlenmeli.

Noter tahliye taahhütnamesinin düzenlenmesi için herhangi bir mecburiyet yok. Yani noterde olmak zorunda değil. Ancak noterde düzenlenmesini bizler tavsiye ediyoruz. İleride çıkabilecek sorunların önüne geçebilir.

Tahliye taahhütnamesi örneği:

TAAHHÜT EDEN(KİRACI)

ADI SOYADI  (ÜNVANI)   :

 

MAL SAHİBİ (KİRALAYAN)

ADI SOYADI              :

 

TAHLİYE EDİLECEK

MECURUN ADRESİ          :

 

TAHLİYE TARİHİ          :

 

 

Halen kiracı olarak kullanmakta olduğum yukarıda yazılı adresteki taşınmazı hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmadan kayıtsız ve şartsız olarak 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 352/1 maddesi gereğince boş ve sağlam olarak yukarıda belirtilen tarihte tahliye edeceğimi adı geçen mal sahibinin icrai takibata geçerek yapacağı bilumum masrafları ve tahliyeyi geciktirmemden dolayı uğrayacağı zarar ve ziyanları hiçbir ihtar, ihbar ve hükme gerek kalmadan derhal nakden ve peşinen ödeyeceğimi beyan kabul ve taahhüt ederim.

 

 

TAAHHÜT TARİHİ     :

 

TAAHHÜT EDEN       :

 

İMZASI             :

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz