Noterde Azletme İşlemi

 

Azletme kelime olarak “bir kişiyi görevden almak, bu görevden uzaklaştırmak” anlamına gelmektedir. Noterde azletme işlemleri ise genelde verilen vekâletnamenin iptal edilmesi durumlarında söz konusu olmaktadır. Vekilin azledilmesi ismi ile de anılan noterde azletme işleminde notere vekil olarak tayin ettiğiniz kişinin bu yetkisini geri almak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra Tapu Sicil Müdürlüğü dikkatine yazacağınız bir dilekçe ile de adınıza vekil tayin ettiğiniz kişinin bu yetkisini elinden alma hakkınız bulunmaktadır. 

 

Azilname Nasıl Yapılır?

 

 

Azletme işleminin yapılması iki türlü olmaktadır. Bunlardan ilki notere başvuruda bulunarak azletme işlemi yapmak istediğinizi belirterek noter kanalıyla azil name hazırlamaktır. İkinci bir yöntem ise Tapu Sicil Müdürlüğü’ne yazılacak dilekçe ile azil işleminin gerçekleştirilmesidir. Vekâlet verilirken genel bir vekâletname hazırlanması durumunda azil çok daha büyük bir öneme sahiptir. Çünkü bu verilen genel yetkilendirme ile kişinin sizin adınıza her türlü işlemi yapması mümkündür.

 

Tüm malvarlığınızın satılması ve sizin yerinize borçlanma da buna dâhildir. Noterden alacağınız azil name örneği doldurularak vekâletini iptal ettiğiniz kişiye göndermeniz yeterlidir. Vekâleti verdiğiniz kişi ile yapacağınız ortak anlaşma sonucunda vekâletin karşılıklı anlaşma ile iptal edilmesi durumunda ayrıca azil name çıkarılmasına gerek yoktur. Azletme ücreti olarak ödenen bedel olarak ise genelde 200 lira civarı olarak uygulanmakta olup bu bedel yapılan işleme bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz