Noterden Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Miras kalması durumunda kimin hangi oranda mirasçı olduğunu belirten, mirasçılık belgesi de olarak bilinen veraset ilamı, noterden alınabiliyor.

Veraset İlamı Nedir?

Bir kişinin vefat etmesinin ardından yapılacak olan işlemler için ihtiyaç duyulan bir belge olan veraset ilamı, mirasçılık belgesi olarak da biliniyor. Veraset ilamı ile kimin, hangi oranda mirasçı olduğu görülebiliyor. Miras bırakan kişi vefat ettiğinde, mirasçılar mahkemeye başvurarak ya da notere müracaat ederek veraset ilamı talebinde bulunabiliyor.

Veraset İlamını Noterden Almak

Mirasçıların, veraset ilamı için notere başvurmalarının ardından noter, nüfus kayıtlarını inceleyip ilgililerin yasal mirasçı olup olmadığını tespit eder. Mirasçılık tespit edildiği takdirde sunulacak olan güncel nüfus kayıt örnekleri ya da noter tarafından elektronik ortamda temin edilecek kayıtlar esas alınır. Nüfus kayıt örneğinin elektronik ortamda temin edilememesi takdirinde kayıtlar, noterce nüfus müdürlüğünden yazıyla istenebilir.

Daha sonra özel kanunlardaki usuller esas alınarak ilgiliye, miras paylarını gösteren mirasçılık belgesi ve suretleri veriliyor. Mirasçılık belgesi için başvuru yapıldığında notere harç ödenmesi gerekiyor.

Nüfus kayıtlarının mirasçılık belgesi almak için yeterli durumda olmaması, yabancı kişiler tarafından talep edilmesi ya da mirasçılık belgesi verilmesinin bilirkişi incelemesi yapılmasını, tanık dinlenmesini gerektirmesi ya da talebin yabancılık unsuru taşıması gibi yargılamanın gerektiği durumlar meydana gelirse noterler tarafından mirasçılık belgesi yani veraset ilamı verilemiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz