Ocak 2018 İçerisinde 97 Binden Fazla Konut Satıldı

Emlak sektöründe balon iddiaları her geçen gün daha da güçlenmeye devam ederken 2018 Ocak konut satış rakamları bu nedenle büyük bir merakla bekleniyordu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Ocak ayı konut satış rakamlarına göre 2018 yılının ilk ayında Türkiye’de 97 bin 19 konut satışı gerçekleşti. 2017 yılının aynı döneminde toplam konut satış rakamı 95 bin 389 olarak açıklanmıştı.

Konut Satışı Yüzde 1.7 Arttı

Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile tüketicilerin alım için beklemeye başlamasına rağmen konut satış rakamlarında artış yaşanması inşaat sektöründe olumlu bir hava oluşmasına neden oldu. Konut satışının en fazla gerçekleştiği il her zaman olduğu gibi yine İstanbul oldu. Ocak 2018 dönemi içerisinde İstanbul’da toplamda 16 bin 336 adet konut satışı gerçekleşti. İstanbul yüzde 16,8 payı ile birinci olmayı başarırken bu ilimizi sıralamanın değişmeyen diğer isimleri olan Ankara ve İzmir takip etti. En az konut satılan illerimiz ise Ardahan, Hakkâri ve Bayburt oldu.

İpotekli Konut Satış Rakamları Düştü

Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile konut kredisi kullanan kişilerin sayılarının artmasına paralel olarak ipotekli konut satış rakamlarında da büyük oranda düşüş yaşandı. 2018 yılının Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ipotekli konut satış rakamları yüzde 20,3 seviyesinde geriledi. İipotekli konut satışı 28 bin 678 adet olarak gerçekleşti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz