Ödeme Emri Nedir?

 

Kamuya borcu olan şahısların veya şirketlerin belirlenen zaman aralıklarında borcunu ödememeleri durumunda vergi dairesi tarafından ödeme emri düzenleniyor. Peki, ödeme emrinde belirtilen detaylar nelerdir, ödeme emri kimin adına düzenleniyor?

Ödeme emri nedir sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz. 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’a göre vadesinde alınamayan alacaklar için düzenlenmesi anlamına gelir. Peki, ödeme emri kimin adına düzenlenir?

Ödeme emri kamu borcunu ödemeyen kişilerin adına vergi dairesi tarafından düzenleniyor ve ödeme emri gönderildikten 7 gün içinde ödemenin yapılması talep ediliyor. Ayrıca kişi eline geçen ödeme emri belgesini aldıktan sonra 7 gün içinde mal beyanında bulunması gerekiyor.

Ödeme emri düzenlemesinden sonra vergi dairesi kamu borcunu almak için cebri tahsilat işlemi başlatır.

Asıl borçludan veya borçlulardan ödemenin alınmaması veya alınamayacağının anlaşılması üzerine kanuni temsilci, limited şirket ortağı veya kurum mümessilleri gibi borçtan sorumlu olan kişilere de ödeme emri gönderilebiliyor. Tebliğ edilen ödeme emrinde yine 7 gün içinde ödeme yapılması ve mal beyanında bulunması isteniyor.

Ödeme Emrinin Detayları

 

  • Borcun asıl ve ferilerinin (cezası, faizi, zammı gibi) türü ve tutarı,
  • Borcun nereye ödeneceği, – Süresinde ödenmeyen borcun vergi dairesince cebren tahsil edileceği,
  • Süresinde ödenmeyen borç ile ilgili mal bildiriminde bulunulması gerektiği,
  • Borçlunun mal bildiriminde bulunmadığı takdirde üç aya kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı,
  • Gerçeğe aykırı mal bildirimde bulunduğu takdirde hapis ile cezalandırılacağı,
  • Ödeme emrine karşı hangi mahkemede dava açılabileceği

Borçlu Malının Olmadığını Bildirmesi

 

Borçlunun eğer malı, mülkü yoksa yine bildirimde bulunması gerekiyor. Mevcut ikametgah adresini, en son çalıştığı işyerini ve nüfus kayır örneğini bildirmek zorundadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz