Ödenmeyen Kime Ait Olur?

Emlak vergisi yılda iki taksit şeklinde belirlenen aylar içinde ödenmesi gereken bir vergi türüdür. Fakat emlak vergisi belirlenen tarihler arasında ödenmemişse ve gayrimenkulün devri bir başkasına yapılmışsa merak edilen ödenmeyen eski emlak vergisini kim öder şeklinde oluyor. Peki, eski emlak vergisini kim öder?

Geçmiş dönemlere ait olan emlak vergilerinin B.07.1.GİB.4.35.17.02-175.01[30-2012/1]-759 sayılı özelge ile devreden ile devralan kişileri ortak sorunlarından birisi olarak görüldüğü açıklanıyor. Yani geçmiş yıllardaki ve satışın yapıldığı yıl içindeki emlak vergisinden alıcı ve satıcıyı ilgilendiriyor.

Devir edilen bir gayrimenkulün geçmiş yıllara veya dönemlere ait vergi borcu müteselsil ( birlikte ( sorumlu olmalarını ilgili kanunlarda açıkça ifade ediliyor. Vergi mükellefi olan kişini gayrimenkulü emlak vergilerini ödemeden başka birisine satmış ise veya devir etmiş ise geçmiş dönem emlak vergi borçlarından her ikisi de sorumlu oluyor. Alıcı kişi veya satıcı kişi geçmiş dönem emlak vergisini ödemesi durumunda diğer müteselsil olan kişinin de üzerine vergi borcu kalmayacak ve ödenmiş görünecektir.

Yukarıdaki anlatıma göre geçmiş dönem veya eski yıllara ait olan emlak vergisinden alıcı da, satıcıda müteselsil oluyor. Yani borcu her iki kişi de üstlenmiş oluyor. Tarafların anlaşmazlığa girmesi durumunda özel hukuk hükümleri çerçevesinde sonuca ulaştırılması gerekmektedir.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz