Ödenmeyen Senetlerin Tahsilatı

Borcu ve ödenmesi gereken tarihi gösteren belge olarak karşımıza çıkan senet, ödenmediği takdirde banka yoluyla protesto çekilebildiği gibi, bir avukata da başvurulabiliyor.

Senet Nedir?

Senet, bir borçluluk durumu söz konusu olduğunda, muhatap ve lehtar yani borçlu ve alacaklı olmak üzere iki kişi arasında imzalanan ve kıymetli evraklar içerisinde yerini edinen belge olarak karşımıza çıkıyor. Senetlerin kendilerine göre birtakım özellikleri bulunuyor. Söz konusu özellikler göz önünde bulundurulmaksızın, senet hazırlandığı takdirde geçersiz sayılıyor.

Senedin Özellikleri

Senetlerin özellikleri arasında, alacaklılık hakkı yer alıyor. Bu hakka göre senet kimin adına göre düzenlenmişse, düzenleyen kişiye karşı hakkı bulunuyor. Söz konusu hak sadece ulus içerisinde değil, uluslararası düzeyde oluyor. Senetlerde önemli olan bir diğer husus ise imzalar ve beyanlar oluyor. İmzaların ve beyanların bağımsız olması, senedin özelliklerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Senet üzerinde kefil olarak olsa bile, bulunan tüm imzalar koşulsuz ve tam bir şekilde sorumlu oluyor.
 
Senedin Ödenmemesi

Senedin ödeme vaktinin gelmesine rağmen, ödenmemesi durumunda banka oylu ile protesto çekiliyor. Senedi ödemeyen kişi, bankalar ile bir sorun yaşamamak, kredi çekme konusunda riske düşmemek ve kredi notunu düşürmemek adına senedi ödeyebiliyor. Senette belirtilmiş olan tarihte borç muaccel oluyor ve ödenmesi gerekiyor. Borç ödenmez ise borçlu kişi temerrüde düşüyor ve temerrüt faizi devreye giriyor. Protestodan bir sonuç elde edilmez ise bu sefer iyi bir avukata başvurulabiliyor. Senet ödenmediğinde icra kanalı ile tahsil etmek adına icra müdürlüğünde yasal takip açılıyor ve senedi ödemeyen kişinin hacze kabil gayrimenkul ya da taşıtı bulunuyor ise ihtiyati tedbir uygulanması adına talepte bulunuluyor.

Ödenmeyen Senedin Tahsilatı

Ödenmeyen senetlerin tahsil edilmesi için öncelikle avukata başvurmak gerekiyor. İcra ve İflas Hukukunda uzman olmuş avukatlar, senet tahsilatı için izlenecek olan adımları belirliyor ve yola ona göre devam ediliyor. Bu yüzden, senet tahsilatı işlemlerinde bir avukat ile işbirliğinde olmak her zaman avantaj sağlıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz