Ofis Piyasasında Son Dönemde İstanbul’da Yaşanan Gelişmeler Ne?

Ofis sektöründe Türkiye’nin itici gücü olarak kabul edilen İstanbul’da sektörde yaşanan gelişmeleri içeren rapor Colliers Türkiye tarafından yayımlandı. 2017 yılının dördüncü çeyreğini kapsayan raporda ofis ve gayrimenkul piyasası değerlendirildi.

Kira Rakamları Üzerindeki Baskı Artmaya Devam Ediyor

Colliers Türkiye 2017 yılı 4. Çeyrek Gayrimenkul ve Ofis Piyasası Genel Bakış Raporu verilerine göre boşluk oranları ve ortalamak kira fiyatları üzerinde çok ciddi değişimler yaşandı. Açıklanan rapor sonuçlarında dördüncü çeyrekte kiralama hacminin yükselerek 130 bin metrekareye seviyesine çıktığı görülürken ancak bu miktarın yüzde 30 gibi büyük bir bölümünün yenilenen kira sözleşmelerinden oluştuğu görülmektedir. Yaşanan bu gelişme ofis kiraları üzerinde büyük bir baskı oluştururken ofis kira rakamları ise düşmeye devam ediyor. 2017 yılının son çeyreğinde uygulanan kira fiyatları ile bir önceki yılın aynı döneminde uygulanan ofis kira bedelleri karşılaştırıldığında yaşanan düşüşün İstanbul geneli için yüzde 12 olduğu görülürken en ciddi düşüşü ise İstanbul Avrupa Yakasında bulunan ofisler yaşıyor.

Avrupa Yakasındaki Ofisler Yüzde 12 Kira Kaybı Yaşadı

İstanbul Avrupa Yakasında yer alan kiralık ofislerin fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 18 seviyesinde değer kaybetti. İstanbul Anadolu Yakasında yer alan ofislerin değer kaybı ise aynı dönem için yüzde 6 olarak belirlendi. İstanbul Ofis Piyasası 4 tanesi Anadolu Yakası 4 tanesi de Avrupa Yakasında olmak üzere toplamda 8 bölge üzerinden incelenirken 2017 yılının son çeyreğinde Anadolu Yakasında yer alan ofislerde kan kaybı daha az yaşandı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz