Öğrenci Emlak Vergisi ödermi, Öğrencinin Emlak Muafiyeti

Gayrimenkul sahiplerinin mal varlığı oranında ödemek zorunda olduğu emlak vergileri, belli bir ödeme planı ile karşımıza çıkıyor ve genellikle de 2 eşit taksit ile ödeniyor. Bu konuda çok fazla sorulan sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkan mükellefiyet hakkında sizlere detaylı bilgiler sunmak istiyoruz. Öğrencilerin bu vergilendirme işlemlerinde nasıl bir konuma sahip oldukları, ya da bu vergiyi ödemeleri zorunlu mudur soruları karşımıza çıkıyor ancak öğrenciler geliri olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları statüsünde yer aldıkları için bu vergiden muaf olduklarını görebiliyoruz. 200 metrekareyi geçmeyen bir alana sahip iseniz sizler de vergiden muaf oluyorsunuz. Brüt alanın hesaplanması ile birlikte vergiden muafiyetlik durumu da karşınıza çıkıyor. Hiçbir geliri olmayan kimseler vergiden muaftır ve emlak vergisinin dışında tutulmaktadırlar.

200 metrekarelik mesken şartını sağlayan öğrenciler, geliri olmayan vatandaşlar grubunda yer aldıkları için emlak vergisi konusunda muaf kişilerdir. Emlak vergisinden muaf olmayanların ise 31 Mayıs’a kadar vergilerini ödemesi gerekiyor. Verginin ikinci taksitleri de Kasım ayında ödenecektir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi vergi borçları iki taksitte ödeniyor ve kolay bir ödeme planı olarak karşımıza çıkıyor. Gerekli ödemeler gayrimenkulun kayıtlı olduğu belediyeye yapılıyor ve eğer ki e-belediye üyeliği mevcutsa gerekli ödeme online olarak da internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabiliyor.

Online ödeme işlemleri için sizler de internet teknolojisini kullanabilirsiniz, bu sayede bilgisayar başından kalkmadan vergi borçlarınızı saniyeler içerisinde ödeyebilir ve daha kolay işlem yapabilirsiniz. 2 taksitte ödendiği için bütçelerinize çok fazla zarar vermeyecek rakamlar da karşınıza çıkıyor ancak borcu geciktirdiğiniz takdirde gerekli faiz işlemleri uygulanarak kabarık bir ödeme planı da karşınıza çıkıyor diyebiliriz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz