Öğrenci Yurdu Nasıl Açılır?

Son yıllarda ülkemizde eğitim hizmeti veren üniversitelerin sayı olarak artması ile beraber ihtiyaç duyulan öğrenci yurdu sayısında da belirgin bir artış yaşandığı gözlemlenmektedir. Öğrenci yurdu açmak isteyen kişi ve kurumların ilgili yönetmeliklerle belirlenen bazı kurallara kesin olarak uymaları zorunludur. Peki, öğrenci yurdu nasıl açılır?

Özel Öğrenci Yurdu Nasıl Açılır?

Özel öğrenci yurdu açmak isteyen kişi ve kurumların Özel Öğrenci Yurdu Yönetmeliği kapsamında belirlenen kurallara mutlaka uymaları gerekir. Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim seviyesinde eğitim gören öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere yurt açmak isteyen kişilerin Bakanlık ve Valilik üzerinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu başvuru üzerine Bakanlık yurt açma izin belgesi verip vermeyeceğine karar vermek üzere değerlendirme yaparak sonucu başvuru sahibine bildirir. Bu izin belgesinde yurt için belirlenen kapasite, hangi seviyedeki öğrencilerin yurtta yer alacağı, yurtta yer alacak öğrencilerin cinsiyetleri, yurt sahiplerinin isimleri yurt ücreti ve yemek durumu gibi belirli bazı önemli kriterler belirtilir.

Hangi Binalar Yurt Binası Olarak Kullanılabilir?

Bir binanın yurt binası olabilmesi için mutlaka aranılan kriterleri taşıması gerekir. Bu şartlar şunlardır;

Madde 6 — Yurt binalarına açılma izni verilebilmesi için aşağıdaki şartlar aranır:

  1. a) Ortaöğretim yurdu binasının meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler, kadehle veya açık olarak alkollü içki satılan umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile içki servisi yapılan yerlerden kapıdan kapıya en az yüz metre uzaklıkta bulunması esastır. Ortaöğretim(4) yurdunun açılmasına izin verilirken aralarındaki uzaklığın ölçümünde, bina ve tesislerin varsa bahçe kapıları, yoksa bina kapıları; kapıların birden fazla olması durumunda ise en yakını esas alınır. Yüz metre uzaklığın ölçümünde, mevcut cadde ve sokaklar üzerinden yaya yolu kullanılarak, yaya kurallarına göre gidilebilecek en kısa mesafe dikkate alınır.

Yükseköğretim yurtlarında mesafe şartı aranmaz. Ancak, yurtlar ile yukarıda belirtilen iş yerleri aynı binada bulunamaz.

Bu bentte belirtilen mesafenin tespiti il/ilçe milli eğitim müdürlüğünce yapılır.

  1. b) Binanın kagir, prefabrik, çelik veya betonarme olması, giriş ve servis kapılarının bulunması ve tamamının veya kontenjana yetecek bir kısmının yurda tahsis edilmiş olması gerekir.
  2. c) Yurt binasında;

1) (Değişik: 24.02.2011/27856 RG) Müdür ve yönetici odası,

2) Personel odası,

3) Ortaöğretim yurtlarında belletici odası,

4) Ziyaretçi odası veya tahsisli bölümü,

5) Bir öğrenci için en m 1/2 metrekare alanı olan ve yurt yatak kapasitesinin en az l/S’i oranında etüt veya çalışma odası,

6) Öğrencilerin seviyesine uygun bir kitaplık ve internet odası,

7) Bir öğrenci için en az 12 metreküp hacmi bulunan yatakhane,

8) Sekiz öğrenciye bir duş, lavabo ve tuvalet,

9) Bir öğrenci için en az 1/2 metrekare alanı olan ve yurt yatak kapasitesinin en az 1/5’i oranında lokal veya kantin ya da dinlenme odası,

10) Yemekli yurtlarda her bir öğrenci için en az 1/2 metrekare alanı bulunan yemekhane,

11) Binanın ihtiyacına uygun güçte jeneratör,

12) Yemekli yurtlarda mutfak ve erzak deposu, 13) Temiz içme ve kullanma suyu ile yedek su deposu,

14) Sağlık ve güvenlik şartlarına uygun aydınlatma ve ısıtma sistemi,

15) Öğrenciler için ihtiyacı karşılayacak sayıda telefon,

16) İlgili mevzuata uygun yangın merpeni, yangına karşı söndürme malzemesi ve tesisatı,

17) En az iki hasta kabul edilebilir nitelikte revir odası,

18) Özürlü barındıran yurtlarda özürlüler için tuvalet, binanın kat durumuna göre özürlü rampası veya asansör, bulunması zorunludur.

Aynı gerçek kişi veya özel hukuk tüzel kişileri tarafından işletilen ve aynı kampüste bulunan eğitim kurumları ve özel öğrenci yurtlarında, etüt/çalışma odası, lokal/kantin/dinlenme odası, ziyaretçi odası, kitaplık ve internet odası, yemekhane gibi bölümler ortak kullanılabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz