Her yıl eşit şekilde iki taksit olarak ödenilen emlak vergisi ile merak edilen bir diğer konu ise muafiyetliklerin kimleri kapsadığı oluyor. Peki öğrenciler emlak vergisi öder mi? Öğrenciler emlak vergisinden muaf mıdır?

Öğrenciler emlak vergisi öder mi?

Gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gereken vergilerin bir türü ise emlak vergisi oluyor. Her yıl iki eşit sayıda taksit olarak ödenen emlak vergisi ile alakalı en fazla merak edilen konuların başında muaf sorusu geliyor. Emlak vergilerinden muaf olanlar kimler? Emlak vergisi ödememek için şartlar neler? Tek meskeni olan öğrenciler emlak vergisi öder mi? Emlak vergisi ödememek için tabii ki bazı şartlar bulunuyor. Şartların ilki ise brüt alan olarak 200 metrekareyi geçmemek ve tek bir meskeninizin olması. Bu saydığımız şartları yerine getiren tüm, emekli, özürlü, gazi, şehit dul veya yetimleri, geliri olmayan işsizler ve ev hanımlarının ödeme zorunlulukları bulunmuyor.

Öğrenci emlak vergisi öder mi?

Emlak vergisi muaflarına baktığımızda, öğrencilerin hiçbir geliri olmayan kategorisine girdiğini belirtelim. Bu bakımdan 200 metrekareyi geçmeyecen ve tek meskeni olan öğrenciler emlak vergisinden muaf olacaktır. Emlak vergisinden muaf olmayanların ise mutlaka vergi borcunu ödemeleri gerekmekte olup, iki taksit halinde ödeyebileceklerini hatırlatalım.

Ayrıca ödemelerin mülk sahiplerinin bağlı olduğu belediyelere yapabilecekleri gibi, E-devlet üzerinden de internet üzeri ödemeler yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa eğer, PTT’den ufak bir mebla karşılığı şifrenizi alabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz