OHAL İle Kapatılan Kurum ve Şirketlere Ait Taşınmazlar Ne Olacak?

15 Temmuz tarihinde yapılan başarısız darbe girişiminin ardından hatırlanacağı üzere 21 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete ile beraber 3 aylık süre zarfınca geçerli olmak üzere OHAL ilan edilmişti. Yine çıkarılan kararname kapsamında terör örgütü FETÖ’ya mali kaynak sağladıkları ve terör örgütü ile bağlantılı olduğu tespit edilen 934 özel okul, 1125 dernek, 35 sağlık kuruluşu, 109 öğrenci yurdu, 19 sendika ve 15 üniversite kapatılmıştı.

Kapatılan Kurumlar Mühürlenmeye Başlandı

Çıkarılan kararname ile kapatılmasına karar verilen özel okul, sağlık kuruluşları ve sendikalar gibi pek çok kurum ve şirket yetkili kurumlarca mühürlenmeye başlandı. Kapatılan ve artık mühürlenmeye başlanan bu kurum ve şirketler hakkında kamuoyu nezdinde ise sahip oldukları taşınmazların akıbetleri merek konusu uyandırdı. Peki, OHAL ile kapatılan kurum ve şirketlere ait taşınmazlar ne olacak?

Hazineye Devredilecek

Yürürlükte olan kanunlar kapsamında kapatılmasına karar verilen kurum ve şirketlere ait olduğu belgelenen tüm taşınır ve taşınmaz mallar ile yine bu şirket ve kurumlara ait borçlar ve alacaklar Hazine kasasına intikal ettiriliyor. Resmi Gazete de yayımlanan yeni yönergeler ile Hazine tarafından konu hakkında yapılacak olan işlemler ve alınacak tedbirler kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile belirtilen koşullar dâhilinde ilk olarak tespit işlemlerine başlanacak. Tespit işlemleri tutanak ile kayıt altına alınacak ve ardından resmi işlemler ile kayıt altına alınan taşınmazlar Hazine’ye geçirilerek tescil edilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz