Türk Medeni Kanunu’na göre olağanüstü mal rejimi ne anlama geliyor? Olağanüstü mal rejimi ne gibi durumlarda ortaya çıkıyor. İşte olağanüstü mal hakkında merak edilenler ve daha fazlası…

Olağanüstü mal rejimi ne demek?

Kanun kapsamında yer alan bilgiler neticesinde olağanüstü mal rejimi, eşler arasında birinin isteği ile yada cebri icra halinde ortaya çıkmaktadır. Eğer ortada haklı bir sebep varsa, eşlerden birisinin istemiyle, tüm mal rejiminin ayrılığa dönüşmesi sağlanmaktadır. Bu bakımdan aşağıda yer alan haklı bir sebep varsa eğer, durum kabul edilmektedir;

  • Karşıdaki eşe ait olan malvarlığının borç yüzünden batması yada ortaklıktaki payın haczedilmesi,
  • Karşıdaki eşin istemde bulunan kişiyle yada ortaklıkta durumun riskli olmaya başlaması halinde,
  • Karşıdaki eşin ortaklığıyla haklı bir sebep veya rıza olmadan malların esirgenmesi halinde
  • Karşıdaki eşin, istemde bulunana malvarlığını yada borç veya geliri hakkında gerekli bilgileri saklıyor olması halinde,
  • Karşıdaki eşin daima ayırt etme gücünden mahrum bırakılması halinde

Cebrî icra hâlinde durum ne oluyor?

1. İflâsta mal ortaklığının kabul edilmiş ve eşlerden birisi iflas ettiği zaman ortaklık otomatik olarak mal ayrılığına dönüşmektedir.

2. Hacizde eğer mal ortaklığını kabul etmiş ve kişi birine karşı icra takibinde bulunup alacaklı konumda ve uygulamada zarar ederse, mal ayrılığı talep edebilir.

3. Eski rejime dönme sırasında alacaklı tatmin olmuyor ve eşlerden birinin talebi ile hakim tekrardan ortaklığı sağlayabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz