Teknik olan resim veya çizimlerde hatta haritalarda kullandığımız küçültme işlemine ölçek diyoruz. Bir başka şekilde açıklarsak eğer, çizimde yer alan uzunluk ile büyüklüklerin gerçek yada çizim boyutları arasındaki orana bizler ölçek diyoruz. İşte detaylar…

Ölçek Türleri

Ölçek çeşitlerine değinecek olursak eğer, çizgi veya çizik ölçek ile kesik ölçek olarak iki ayrı kısımda inceleriz. Çizgi yani çizik ölçek, harita ile teknik çizimlerin bir köşesinde çizgi halinde yer alır. Uzunlukların gerçek ölçeklerini doğru parçası üzerinde ifade eder.

Kesir ölçek ise, uzunluğun kaç eşit parçada küçüldüğünü gösterir. Örnek 1/ 1 000 gibi gösterir. Yani 1000 kez küçültülmüştür anlamı taşır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz