Ölen Eşten Kalan Evde Yeni Eşin Hakkı Var mıdır?

Türk Medeni Kanunu gereğince eski eş öldüğü takdirde, yeni bir evlilik yapılır ise yeni eş, kalan evden belli bir oranda hak sahibi olabiliyor.

Edinilmiş Mallar Rejimi

Türk Medeni Kanununa göre, evlilik süresi boyunca edinilen malların paylaşımı, eşleri mağdur etmeyecek şekilde düzenlenir. Yasa gereğince edinilen mallar, eşlerden birinin üzerine yapılmış olsa dahi boşanma esnasında paylaşım yapılır. Edinilmiş mallara katılma rejimi olarak adlandırılan bu uygulama, eş ile boşanma ve eşin ölmesi durumunda olmak üzere iki farklı şekilde uygulanır.

Eş Ölünce Miras Paylaşımı

Eşlerden birinin ölmesi durumunda hayatta olan eş, ölen eşinin mirasından iki ayrı şekilde faydalanabiliyor. Yasa gereği, malların eşit paylaşılmasından dolayı sağ olan eş yüzde 50 alacak hakkına sahip oluyor. Ayrıca eş, ölen eşinin kalan yüzde 50’lik mirasından da pay alıyor. Ölen eşin çocukları varsa mirasın 3/4’ü çocuklara, 1/4’ü ise hayatta olan eşine kalıyor. Tek çocuk var ise 3/4 oranındaki mirasın tamamına sahip olur. Ölen eşin çocuğu yoksa ve anne-babası sağ ise mirasın yarısına anne ve babası, diğer yarısına da hayatta olan eşi sahip olur. Anne ve baba sağ değil, kardeşleri yaşıyor ise bu durumda yine yüzde 50 oranında eş ve kardeşler arasında miras paylaşımı söz konusu olur. Ölen eşin hayatta kalan tek yakınları dedesi ve ninesi ise mirasın 1/4‘ü onlara, 3/4′ü hayatta kalan eşe verilir.

Eski Eşin Mirasında Yeni Eşin Hakkı

Hayatta kalan eş ikinci bir evlilik yaptığı takdirde eşinden kalan evi direkt olarak devredemiyor. Hayatta kalan eşin sahip olduğu yüzde 50’lik hakkın yarısına, yani ölen eşin mirasının 1/4′ü yeni eşe kalıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz