Kredi kullanan kişinin kredi ödemesi devam ederken vefat etmesi son derece sık rastlanılan bir durumdur. Peki, kredi kullanan kişi ölürse ne olur, vefat eden kişinin borcu kime kal

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?
Kredi kullanan kişinin kredi ödemesi devam ederken vefat etmesi son derece sık rastlanılan bir durumdur. Peki, kredi kullanan kişi ölürse ne olur, vefat eden kişinin borcu kime kalır ve borcu ödememek gibi bir hak mevcut mudur?

Hayat Sigortası Olan Kişi Ölürse Ne Olur?
Bankaların büyük bir bölümü kredi kullanılırken hayat sigortası yaptırılmasını zorunlu kılmaktadır. Özellikle de konut kredisi gibi oldukça uzun vadeli olan kredilerde hayat sigortası yaptırılması şart koşulmaktadır. Konut kredisi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda hayat sigortası varsa kalan kredi borcu hayat sigortası tarafından ödenir. Ancak bu ödeme bazı istisnalara bağlıdır. Bunlar:
Kredi borcu olan kişinin ölümünün şüpheli olması durumunda hayat sigortası otopsi yapılmasını isteme hakkına sahiptir. Kişinin ölümünün intihar ya da cinayet gibi nedenlere bağlı olması durumunda poliçe ödeme yapmaz. 
Kredi kullanan kişi hayat sigortası yaptırdığı esnada mevcut olan tüm hastalıklarını sigorta şirketine bildirmekle yükümlüdür. Bu hastalık gizlendiyse ve sigorta şirketi bu hastalığı kanıtlasa ödeme yapılmaz. 
Hayat Sigortası Varsa Ödenen Kredisi Kullanan Kişi Ölürse Ne Olur?
Hayat sigortasının bulunması durumunda kredi kullanan kişinin vefatı durumunda poliçe tüm konut kredisi borcunu öder. Yani vefat eden kişinin vefat ettiği tarihe kadar olan ödemiş olduğu borcu da poliçe tarafından karşılanır. Bu durumda vefat eden kişinin yasal mirasçılarına bu tutarın ödemesi yapılır. Yani banka hem kalan konut kredisi borcunu poliçeden tahsil eder hem de o güne kadar ödenmiş olan toplam taksit tutarını mirasçılara öder. Bu nedenle uzun vadeli ve yüksek tutarlı konut kredilerinde mutlaka hayat sigortası yaptırılmalıdır. 
Hayat Sigortası Olmayan Kişi Ölürse Ne Olur?
Hayat sigortası yaptırmayan kişinin vefat etmesi durumunda ise ne yazık ki kredi borcu yasal mirasçılarına devrolmaktadır. Nasıl ki ölen kişinin mal varlığı ve nakit birikimi yasal mirasçılarına devrediliyorsa borcunda yasal mirasçılara devredilmesi söz konusudur. Ölen yakınınızdan kalan borç size kalan mal varlığından daha fazla ise bu durumda reddi miras hakkının kullanılarak bu mirasın reddedilmesi en mantıklısı olacaktır. Konut kredisi kullanan kişi vefat ederse ve hayat sigortası yoksa yasal mirasçıları bu borcu taksitle ödemeye devam edebilir ya da banka ipotek hakkını da kullanarak konutu satarak alacaklı olduğu tutarı tahsil ederek kalan miktarı yasal mirasçılara geri öder. 
Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Vefat Ederse Ne Olur?
Kredilerde geçerli olan tüm koşullar kredi kartı borçları içinde geçerlidir. Kredi kartı borcu olan kişinin vefat etmesi durumunda kredi kartı borcu yasal mirasçılarından tahsil edilir. Hayat sigortası olması durumunda ise bu borç miktarı hayat sigortası poliçesi bozdurularak karşılanır ve fazla bir tutar bulunuyorsa bu tutar poliçede belirlenen mirasçıya ödenir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.