Ölmeden Miras Bırakma!

Mirasbırakan kişi vefat etmeden önce mal varlığı üzerinde istediği şekilde tasarruf etme hakkına sahiptir. Peki, ölmeden miras bırakma mümkün müdür, sağken miras bırakma işlemi nasıl yapılır, yapılan bu işlemin hukuki boyutları nelerdir?

Sağken Miras Bırakma

İnsanlar ölmeden önce kendilerine ait olan malvarlığı üzerinde istedikleri şekilde tasarruf etme hakkına sahiptir. Kişi ölmeden önce mal paylaşımı yapma hakkına da sahiptir ancak kanunen yapılan bu mal paylaşımı miras olarak kabul edilmez. Çünkü yapılan mal paylaşımının miras olarak kabul edilebilmesi için mal bırakan kişinin vefat etmiş olması şartı aranmaktadır. Yapılan bu mal paylaşımına mallarını paylaştıran kişinin vefat etmesi durumunda mirasçıların itiraz hakkı da bulunmaktadır.

Mirasbırakanın Yasal Mirasçıları Kimlerdir?

– Mirasbırakanın birinci derece mirasçıları, onun altsoyudur, Çocukları da eşit olarak mirasçıdırlar.

– Altsoyu bulunmayan mirasçıların mirasçıları ana ve babasıdır. Bunlar da eşit olarak mirasçıdırlar.

– Altsoyu, ana ve babası ve onların altsoyu bulunmayan mirasbırakanın mirasçıları, büyük ana ve büyük babalarıdır Bunlar da eşit olarak mirasçıdırlar.

Mirasbırakan kişinin eşi yaşıyorsa bu durumda miras şu şekilde paylaşılır;

– Mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri,

– Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısı,

– Mirasbırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz