Ölmeden Miras Nasıl Bırakılır?

Kişinin miras bırakması için illaki ölümünün gerçekleşmesi zorunlu değildir. Kişi sağken de malvarlığını istediği şekilde paylaştırma yani malvarlığı üzerinde tasarruf etme hakkına sahiptir. Sadece sağken yapılan malvarlığı paylaşımı miras olarak isimlendirilmiyor ve kişi kendi malları üzerindeki tasarruf hakkını kullanıyor. Ancak yasal mirasçıların mirasbırakan kişinin vefat etmesi halinde yapılan bu paylaşıma itiraz etme hakları bulunuyor. Peki, ölmeden miras nasıl bırakılır?

Sağken Miras Bırakma İşlemi Nasıl Yapılır?

Özelliklede yüklü miktarda mal varlığına sahip olan kişiler öldükten sonra yasal mirasçıları arasında yaşanması yüksek ihtimal olan miras kavgalarının önüne geçmek için sağken miras paylaşımı yapmak istemektedir. Kişinin kendi malvarlığı üzerinde istediği gibi tasarruf etme hakkı bulunmakta olup bunu ölümden önce yapması durumunda sadece yapmış olduğu bu işlem miras olarak isimlendirilmemektedir. Bunun nedeni bırakılan malvarlığının miras olarak kabul edilebilmesi için miras bırakan kişinin vefat etmesi şartı bulunmasıdır.

Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Miras paylaşımı için mirasbırakan kişinin zümresi arasında eşit bir dağıtımda bulunulur. Mirasta ilk pay her zaman için eşin ve çocuklarındır. Miras paylaşımı mirasbırakan kişinin üst zümresinden başlayarak en alt zümreye kadar yasal mirasçılar arasında eşit bir şekilde bölüştürülür. Yasal mirasçılar arasında alınacak olan miras oranı içerisinde bulunduğu zümreye bağlıdır. Örneğin vefat eden kişinin anne ve babası ancak eşinin ya da çocuklarının olmaması durumunda mümkündür. Eşin ve çocuğun olması durumunda vefat eden kişinin anne ve babası mirastan pay alamamaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz