Ölmeden Önce Mirastan Mal Kaçırma

 

Mal sahibi öldüğü zaman bırakacağı miras sahipleri belli olması üzerine, ölmek üzereyken tapulu olan taşınılmaz mallarını esas olan mirasçılarına bırakmamak amacı ile ölmeden önce gidip başkası üzerine devrini yapabilir. Bu durum ise esas olan mirasçılarına haksız şekilde mirasından mahrum etmektedir. Buna ise mirastan mal kaçırma olarak da bilinmektedir. Peki, ölmeden önce mirastan mal kaçırma önlenebilir mi? Bu soru pek çok kişi tarafından sorulmakta olup, bizlerde konu ile ilgili açıklamaları sizler ile paylaşacağız. Haksız şekilde mirastan mahrum kalan kişiler neler yapabilir, hakları nelerdir gibi tüm bilgileri sizler ile paylaşacağız. Bu şekilde hakkınızı savunma imkanınız olacaktır.

Mirastan Mal Kaçırma Nasıl Önlenir?

 

Mirastan mal kaçırma konusu aslında pek çok maddeyi kapsamakta olup, özellikle taşınılmaz mal varlıkları için bu durum önemli bir rol kazanmaktadır. Mirastan mal kaçırmak isteyen bir kimse ölmeden üzerinde ki mal varlıklarını devir etmesi durumunda hak sahibi olmanız çok fazla mümkün değildir. Fakat miras sözleşmesi, vasiyetname gibi durumlarda olay biraz daha farklı olabilir. Ölmeden önce bir kişinin tüm mal varlıkları hukuki yönden istediği gibi tasarrufta bulunma yani işlem yapma hakkına sahiptir. Bunun için başkasının üzerine mal varlıklarını vermesi, satması gibi durumlar maalesef ki önlenebilir bir seçenek değildir. Eğer ki haksız miras konusunda şüpheleriniz var ve bundan eminseniz olayı mahkemeye taşıma durumunuz bulunmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz