Miras Hakkından Evlatlık Çocuklar Faydalanabilir Mi?

Ölüm Halinde Mirasçıların Yapması Gerekenler

 

Türk Medeni Kanunu’nun belirtmiş olduğu yasalar gereğince vefat etmiş bir kimsenin malvarlığını bıraktığı kişiler üzerinde mal varlıklar ile beraber bir takım yapması gereken sorumluluklar da yüklenmektedir. Mirasa sahip olan kişilerin yapması gereken birkaç işlemi sizlere anlatmaya çalışacağız.

Mirasçıların Yapması Gerekenler

 

Öncelikli olarak vefat eden şahısın mirasçılarını hukuksal olarak gösteren veraset ilanının alınması gerekiyor. Alınması gereken ilanlar Sulh Mahkemeleri ya da noterler huzurunda alınıyor. İntikali yapılacak olan şahsın varislerini gösteren belge içerisinde ismi yazan kişiler hak sahibi olmaktadırlar. Hukuksal boyutta geçilen mirasçılık olaylarında öncelikli olarak bu işlemlerin gerçekleşmesi için ölen şahsın vergi dairesinden vergi ilişiği kesilerek işlemlerin başlaması gerekmektedir. Vergi dairesinde işinize yarayacak olan veraset ilanını yanınıza almayı unutmayınız. Gayrimenkul emlak beyanı, bulunduğu ilçenin belediyesinden alınacağından miras evrağını oradan alabilirsiniz. Ölüm kağıdıyla birlikte gidilen vergi dairesinde vefat eden kişinin tüm ilişkisi kesilerek, ölen kişinin bugüne kadar ödenmemiş ne kadar vergisi var ise ödemek ile sizler mükellef tutularak yapılan ödeme işlemlerinden sonra vefat eden kişinin ilişkisi kesilmektedir. Bütün mirasları üzerine almak isteyen varis ise; “ mirasçılık belgesi, intikal işlemlerinde gereken evraklar, varislerin kimlik fotokopisi” evrakları ile kendi üzerine alma işlemlerini başlatabilmektedir. Varislerin üzerine mirasların geçirme işlemleri biraz zaman alabilir bu zaman içerisinde varislerin yurt dışında olma durumlarında ise bütün işlemler tebligat yoluyla da gerçekleşebilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz