Herhangi bir kişinin, ölünceye dek bir kişiye bakması yada gözetmesi karşılığı olarak herhangi bir gayrimenkulü bakıcıya yani bakan kişiye devretmesine kısacası ölünceye dek bakma akdi olarak biliniyor.

Ölünceye dek bakma sözleşmesi için mutlaka gayrimenkul sahibi devir için yükümlü olduğu bakıcı alacaklısı yada bakım borçlusu olarak iki farklı tarafın yer aldığını belirtelim. Ölünceye dek bakma akdi sözleşmesi hukuken yasal olması adına tapu müdürlüklerinde resmi bir senet işlemi yapılması ve şekil şartı ile sözleşmenin vasiyet olarak düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca sözleşmede yer alan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmekte.

Bu sözleşmenin ise noter huzurunda yapılması yada Sulh Hukuk Hakimliği tarafından yapılması gerekmektedir. Yetki verildikten sonra bakım borçlusunun sözleşmeye konu olacak taşınmazın devri için tapuda tescili için tek işlem yapabildiğini belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz