Ömür Boyu Gelir Sözleşmesi Ne Demek?

Kişilerin birbirine sorumluluk yüklediği sözleşmeler arasında Borçlar Kanununa göre ömür boyu gelir sözleşmesi de yer almaktadır. Son dönemde en sık yapılan sözleşmeler arasında yer alan ömür boyu gelir sözleşmesi nedir, ömür boyu gelir sözleşmesi nasıl yapılır sorularının yanıtını sizler için araştırdık.

Ömür Boyu Gelir Sözleşmesi Nedir?

Gelir borçlusunun gelir alacaklısı olan tarafa kendi aralarında birinin ya da üçüncü bir başka kişinin ömrü boyunca düzenlenen sözleşmede belirlenen dönemsel edimleri yerine getirmeyi üstlenmiş olduğu sözleşmelere verilen isimdir. Sözleşmede aksine bir hüküm bulunmadığı sürece gelir alacaklısının elde ettiği hakları bir başkasına devri söz konusu olabilmektedir.

Ömür Boyu Gelir Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

MADDE 608- Ömür boyu gelir sözleşmesi, yazılı şekilde yapılmadıkça geçerli olmaz.

  1. Gelir alacaklısının hakları
  2. Hakkın kullanılması

MADDE 609- Sözleşmede aksi kararlaştırılmamışsa ömür boyu gelir, her altı ayda bir ve peşin olarak ödenir.

Gelirin süresi ömrüne bağlanmış olan kişi, peşin ödeme öngörülen dönemin sona ermesinden önce ölse bile, o döneme ait gelirin tamamı gelir borçlusu tarafından borçlanılmış sayılır.

Gelir borçlusu iflas ederse, gelir alacaklısı, gelir borçlusunun yükümlü olduğu dönemsel gelirin elde edilebilmesi için ilgili sosyal güvenlik kurumunca ödenmesi gereken anaparaya denk düşen bir parayı iflas masasına kaydettirme hakkını elde eder.

  1. Devredilebilmesi

MADDE 610- Sözleşmeyle aksi kararlaştırılmamışsa gelir alacaklısı, haklarını başkasına devredebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz