Ön Mirasçı Kime Denir?

Ölmüş olan bir kişinin mallarının devir edilmesi ile hak sahibi olabilen kişi mirasçı ismi verilmektedir. Mirasçı olarak yer alan bu kişiler hukuksal ve de resmi olan her tür işlemleri yapabilme imkânına sahip olabilmektedir. Mirası bırakmış olan kişinin ölümü ile birlikte bu mirasın başka kişiler geçmesi ya da bu süreçte devir yapılması durumunda da o kişiye hak sahibi olmuş olan kişiye ön mirasçı ya da art mirasçı olarak tanımlanmaktadır. Bu art mirasçı olarak resmiyette yer edinmiş olan kişi ölmüş olan kişiye ait taşınabilir ya da taşınamaz olan her tür mal varlığının sahibi olduğu gibi bunun tam aksi durumlarda yani herhangi bir şekilde borcunun olması durumunda da mirasçı ödeme konusunda sorumlu tutulmaktadır.

Miras Hakkı İlk Kime Düşer?

Bu hak ilk olarak çocuklara geçer, diğer aşamada da aile büyüklerine yani anne babaya ya da büyükanne ve büyükbabaya geçmektedir. Resmi işlemlerin yapım aşamasında herhangi bir şekilde yazılı bir belge bulunmaması durumunda bu şekilde bir ilerleme yapılmaktadır.

Evlatlık Olan Kişi Mirastan Pay Alabilir Mi?

Ölen kişi ya da kişilerin evlatlıkları bulunması durumunda bu evlatlık olarak kayıtlarda yer alan kişilerde miras hakkına sahip olabilmektedirler. Kanunlar doğrultusunda bu hak o kişiye açık bir şekilde sunulmuş olmaktadır. Mal paylaşımının ölen kişi tarafından ölmeden önce resmi bir yazı ile açıklama yapması ile gerçekleşmiş olmaktadır.

Mirasta Öz Evlat Üvey Evlat Ayrımı Var Mıdır?

Miras paylaşımı sırasında öz ya da üvey evlat diye bir ayrım bulunmamaktadır. Miras eşit bir şekilde pay edilmektedir. Ön mirasçılar eğer dilerlerse mirası bir başka kişiye ya da binci derece yakınlarına devir yapabilirler.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz