Ön ödemeli olan ve aslında maketten konut adı ile akıllarda kalan bu işlemlerde haklarınızı korumak amalı sözleşmeler ortaya çıkıyor. Peki ön ödemeli konut alımlarında neleri eksik yapıyoruz? İşte detaylar…

Gayrimenkul piyasasında son zamanların eniyi trendi ‘sat-yap’ inşaatlar oldu. Son gelen haberlere göre ise konut üreticileri inşaata daha başlamadan önce maketini yapıp ardından tanıtıyor ve çok avantajlı ücretlere satışını gerçekleştiriyor. Eğer sizlerde maketten konut alacak ve mağdur olmak istemiyorsanız bilmeniz gerekenler var.

Sözleşme ne zaman imzalanır?

Tüketicinin bir konutu satıcıdan devir ve teslim almadan önce satış bedelini tahsil edip ardından sözleşmeyi imzalar ve üstüne alır. Ön ödemeli konut satışlarında ise ortada gerçek bir ev yok bu bakımdan sözleşme yapılması doğru olmadığı için maketten ev almakda pek doğru olmayacaktır.

İşlemler noterde düzenlenmeli ve noter huzurunda yapılmalıdır. Karşılıklı bir şekilde sözleşme hazırlanabilir ve tüm maddeler tek tek okunmalıdır. Bir gün öncesinde bilgilendirme ise şarttır. Ön ödemeli konut satışlarında ön bilgilendirme formu verilmesi beklenir. Ancak bu durumu ne siz ne de bizler pek göremedik.

14 gün cayma hakkı

Tüketicinin 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe sunmadan ce ceza ödemeden bu konut satış sözleşmesinden cayma hakkı bulunmakta. Ardından ise ödemi olduğu ücreti eksiksiz geri alabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz