Önalım Hakkı Süresi Ne Demek

/ 8 Kasım 2017 / 2 / yorumsuz
Önalım Hakkı Süresi Ne Demek

Birden fazla kişinin sahip olduğu taşınmazlarda bir pay sahibinin bu payı elden çıkarmak istemesi durumunda diğer paydaşların önalım hakkı bulunmaktadır. Peki, önalım hakkı ve önal

Önalım Hakkı Süresi Ne Demek?
Birden fazla kişinin sahip olduğu taşınmazlarda bir pay sahibinin bu payı elden çıkarmak istemesi durumunda diğer paydaşların önalım hakkı bulunmaktadır. Peki, önalım hakkı ve önalım hakkı süresi ne demek?
Önalım Hakkı Süresi Nedir?
Aynı taşınmaza birden fazla kişinin sahip olması durumunda paydaşların uymaları gereken bir dizi kural bulunmaktadır. Bunlardan biride kendi payını satmak isteyen paydaşın diğer pay sahiplerine bunu bildirme yükümlülüğüdür. 
Diğer paydaşların bu hakkı kullanmak istemediklerini belirtmeleri durumunda 3. kişilere bu payı satmasına izin verilmektedir. Önalım hakkını kullanmak isteyen paydaşlar alıcıya karşı dava açma hakkına sahiptir. Önalım hakkı süresi ise satışın hak sahiplerine bildirilmiş olduğu tarihi takip eden 3 aylık dönemi kapsamaktadır. Yine satışı takip eden 2 yılın dolması ile beraber düşmüş kabul edilir. 
Önalım Hakkı Hangi Durumlarda Kullanılamaz? 
Cebri arttırma yöntemi ile yapılan satışlarda ön alım hakkının kullanımı söz konusu değildir. Ön alım hakkından vazgeçmek isteyen kişilerin ise bu haktan feragat ettiklerini resmi şekilde belirtmeleri ve bunun tapu kütüğüne şerh olarak kayıt ettirmeleri gerekmektedir. 
Ön alım hakkını kullanmaktan vazgeçen hak sahibinin ya da hak sahiplerinin yazılı olarak bunu yapmaları zorunlu tutulmakta olup bu zorunluluk satıştan önce yerine getirilebileceği gibi satıştan sonra da yapılabilir. Satışın yapılmasının ardından noter diğer paydaşlara durumu bildiren bir yazı göndererek satıştan haberdar eder. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Yorum yaz